Üst Düzey Ekonomist: Altın İçin Bu Beklentiler Gerçekleşmeyebilir!

Enflasyon ve faiz oranlarına ilişkin gelecek beklentileri altın fiyatları üzerinde etkili olur. Bu yüzden piyasa oyuncuları, Fed’in 2024’te faiz oranlarını düşürmesiyle sarı metalin ralli yapacağını öngörüyor. Ancak CME Group İcra Direktörü ve Baş Ekonomisti Erik Norland’a göre, yatırımcılar hayal kırıklığına uğrayabilir.

Altını gerçekten ne yönlendiriyor?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, parlak metal 2 bin doların üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda yüksek enflasyondan korunmak isteyen yatırımcıları altına akın etti. Çünkü, altın genellikle enflasyondan korunma aracı olarak kabul görüyor. Ancak durum gerçekten böyle mi? Ekonomist Erik Norland, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altının 2001’den 2011’e kadarki yükselişi, yaklaşık %2’lik istikrarlı çekirdek enflasyonla aynı döneme denk geldi. Buna karşılık, ABD ekonomisinin 1970’lerin sonu ve 1980’lerin başından bu yana enflasyonda en sert artışı yaşadığı 2021-2023 yılları arasında altın fiyatları neredeyse hiç değişmedi. Peki, eğer enflasyon değilse, altını gerçekten yönlendiren nedir? Ve yatırımcılar 2024 ve 2025’te ne beklemeli?

Norland, 2024 yılında altın fiyatlarını etkilemeye devam edecek faktörlerden bahsediyor. Bunlarda birinin, “fiyatları uzun vadede hareket ettiriyor gibi görünen” merkez bankalarının alımları olduğunu söylüyor. Norland, şu açıklamayı yapıyor:

Dünya merkez bankaları altını açıkça bir para birimi olarak görüyor. Ayrıca, küresel mali krizden (GFC) bu yana giderek daha fazla satın alıyorlar. Merkez bankalarının uzun yıllar boyunca sıfıra yakın hatta negatif faiz oranları belirlemesi, niceliksel gevşeme (QE) ve çeşitli yaptırım rejimleri ile birleşince birçok merkez bankasının merkez bankası tarafından ihraç edilen para birimleri yerine altını tercih etmesine neden oldu. Ne faizlerdeki son yükseliş trendi ne de QE’nin tersine dönmesi bu endişeleri gidermiş gibi görünmüyor.

Altın fiyatları faiz oranları ile güçlü bir negatif korelasyona sahip

Erik Norland, merkez bankalarının 2008’den bu yana altın satın almalarına dikkat çekiyor. 1982’den 2007’ye kadar sürekli net satıcı oldukları uzun dönemi tersine çevirdiğini söylüyor. Norland, “Bu, KFK öncesi merkez bankası politikasının ABD doları, euro, yen, pound ve İsviçre frangı gibi itibari para birimlerini rezerv varlık olarak altından daha fazla önemsediği anlamına geliyor. Bu ilişki KFC’den bu yana tersine döndü. Merkez bankası faiz artışlarının itibari para getirilerini 2007’den bu yana en yüksek seviyelerine çıkarmasına rağmen bu eğilim 2023’te de devam etti.” diyor Norland, yatırımcıların altını da bir para birimi olarak gördüğünü belirtiyor.

Norland, değerli metaller faiz getirmediği için, “altın genellikle daha yüksek faiz beklentilerine karşıdır. Fed faizleri sıfırdan %5,375’e kadar yükseltirken, 2021 ve 2022’de ABD dolarının gücüyle birlikte altın fiyatlarını sınırlayan şey muhtemelen bu oldu. 2015’ten bu yana altın fiyatları, iki yıl sonraki Fed fonları vadeli işlemlerindeki günlük değişimle neredeyse her zaman güçlü bir negatif korelasyona sahip oldu.” diyor.

Altın sadece gelecek enflasyona tepki vermiyor, onu öngörüyor!

Erik Norland, altının 2021-2023 yılları arasında enflasyon kaynaklı bir ralli görmemesine rağmen, yine de iyi bir enflasyon hedge’i olarak performans gösterdiğini söylüyor. Ayrıca sadece gelecek enflasyona tepki vermek yerine onu öngördüğünü belirtiyor. Bu bağlamda ekonomist şu açıklamayı yapıyor:

Ekim 2018 ile Haziran 2020 arasında, Fed fonları vadeli işlemleri Fed fonlarını iki yıl sonrası için %3 olarak fiyatlamaktan neredeyse sıfıra indi. Bu süre zarfında altın fiyatları 1.200 dolardan 2.080 dolara yükselerek %73’lük bir artış kaydetti. Ancak, enflasyon 2021’de gelip 2022’de güçlendiğinde, bu altın için iyi bir haber değildi. Çünkü kısa vadeli faiz oranlarındaki (STIRS) yatırımcıların uzun vadeli Fed faizleri için beklentilerini %0’dan %4,5’e yeniden değerlendirmelerine neden oldu. Dolayısıyla, enflasyon altın fiyatlarını yükseltmiş olsa da, daha yüksek faiz oranları beklentisi (ve daha sonra gerçekliği) altın fiyatlarını geri itti.

Altının faiz indirimlerinden fayda sağlaması buna bağlı!

Norland, altının Aralık ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasını da ele alıyor. Ekonomist, değerli metalin 2024 ve 2025 yıllarında faiz oranlarının düşme ihtimaline tepki vermek yerine öngördüğünü gösteren bir başka örnek olduğunu söylüyor. Norland, altın fiyatlarının enflasyon ve faiz oranlarında gelecekte meydana gelebilecek değişiklikleri öngörme ve fiyatlandırma konusunda bu kadar iyi bir iş çıkarmış olmasının, altın yatırımcıları için ileriye dönük bir risk oluşturduğunu belirtiyor. Çünkü tepkiye dayalı kazançların muhtemelen orada olmayacağı konusunda uyarıyor. Bu doğrultuda Norland, şunları söylüyor:

Faiz indirimlerinin altına fayda sağlaması için, Fed fonları vadeli işlemlerinin halihazırda fiyatladığı 200 baz puanı aşması gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x