Kıbrıs’ta derin uçurum: BM’nin Kıbrıs temsilcisi, Hristodoulidis ve Tatar ile görüştü

LEFKOŞA – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in geçtiğimiz haftalarda atadığı Kıbrıs sorunundaki yeni kişisel temsilcisi, adada temaslarına başladı. Maria Ángela Holguin, bugün Rum ve Türk liderlerle bir araya geldi. Holguin’in Kıbrıslı Rum Lider Nikos Hristodoulidis ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ilk tur görüşmeleri, Kıbrıs meselesinde taraflar arasındaki derin uçurumu gözler önüne serdi.

Sabah saatlerinde Lefkoşa’nın güneyindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen Hristodoulidis-Holguin görüşmesinde Rum tarafı, federal çözüm için görüşmelere 2017’de müzakerelerin kesildiği noktadan başlanması gerektiğini bildirdi. Sabah saatlerindeki görüşmeyi ,KKTC Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen Tatar-Holguin toplantısı takip etti. Bu görüşmede Türk tarafı, iki devletli çözüm üzerindeki ısrarını sürdürdü.

Holguin’in önümüzdeki günlerde Kıbrıs’ta toplum temsilcileri ile bir araya geleceği belirtildi. Gelişmelere göre, Holguin’in yeniden Hristodoulidis ve Tatar ile bir araya gelmesi bekleniyor. Holguin’in yardımcıları ise önümüzdeki aylarda Kıbrıs’ta olacak.

RUM TARAFI ‘BAŞLAMAYA HAZIRIZ’ DEDİ

Kıbrıs Haber Ajansı’nın haberine göre Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulidis, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Maria Ángela Holguin ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaptığı ilk görüşmede, görüşmelerin yeniden başlaması için gerekli koşulların yaratılmasına katkıda bulunmaya devam etme arzusunu dile getirdi. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letibiotis, Cumhurbaşkanı’nın Güvenlik Konseyi kararları uyarınca iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde görüşmeleri askıya alındıkları noktadan yeniden başlatmaya hazır olduklarını bir kez daha yinelediğini söyledi.

Sözcü görüşmede Holguin’in, önümüzdeki dönemde yapacağı görüşmeler ve programı hakkında Cumhurbaşkanı’na bilgi verdiğini ve müzakerelerin yeniden başlaması için atılabilecek sonraki adımlar konusunda görüş alışverişinde bulunulduğunu da belirtti. Bundan sonra atılacak adımların sorulması üzerine sözcü, ilk görüşmelerin tamamlanmasının ardından Holguin’in Cumhurbaşkanı ile bir görüşme daha gerçekleştireceğini ve karar vermesi halinde Tatar ile ortak bir görüşme gerçekleştireceğini aktardı.

MART AYINDA YENİDEN GÖRÜŞECEKLER

Kıbrıs Postası ise, Cumhurbaşkanı Tatar’ın Holguin ile görüşmesi sonrasında gerçekleştirdiği açıklamaları yayımladı. Tatar, mart ayında Holguin ile yeni bir görüşmenin gerçekleştirileceğini kaydetti ve şöyle konuştu:

“Kıbrıs Türk halkına yapılan acımasız saldırılardan sonra çok büyük mağduriyetler yaşadık. Biz geleceğe bakıyoruz. Bu adaya gerçek anlamda barış 20 Temmuz’da geldi. Holguin’a da bunu ilettik. Hala daha acımasız ambargolara maruz kalıyoruz. Türk halkının varlığını kimse inkar edemez. Ortak zeminin olabilmesi için egemen eşitliğimizin kabul edilmesi gerekiyor. Egemen eşitliğimiz ve eşit uluslararası statümüz kabul edilmezse müzakere masasına oturmamız mümkün değil.”

KARAMSAR BEKLEYİŞ

Kıbrıs Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs arasındaki müzakere sürecini yanından takip eden kaynaklar ise, ‘yakın dönemde adada kayda değer diplomatik gelişmelerin beklenmediğini’ bildirdi. Kaynaklara göre, Kıbrıs meselesindeki karamsar tabloya rağmen BM’nin bu süreçte yeni bir girişimde bulunması, Yeşil Hat’ta gözlemlenen tansiyonun düşmesi ve diplomasinin yeniden devreye girmesi için faydalı olabilir. Ayrıca, bir dizi güven yaratıcı adımı da kademeli olarak gündeme taşıyabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x