FBI raporlarında ortaya çıktı: Cinsel saldırı şikayetleri iki katına çıktı

Yolcu gemileri pek çokları için son derece gözde bir tatil olsa da FBI verileri, yolcuların karşı karşıya kalabilecekleri tehlikeyi gözler önüne seriyor.

FBI verilerine göre; 2023 yılında gemilerde 131 cinsel saldırı rapor edildi. Artan şikayetlerin 79’u tecavüzle ilgiliydi.

Denizcilik avukatı Mike Winkleman şunları söyledi: “Bir yolcu gemisinde olduğunuzda, denizde yaptığınız kötü davranışlardan kurtulma şansınızın karada olduğundan daha fazla olduğu duygusu var.”

Denizcilikte cinsel taciz iddiaları, geçen hafta Kentuckyli iki kadının Bahamalar gezisi sırasında kendilerine ilaç verildiğini ve cinsel saldırıya uğradıklarını iddia etmesiyle gündeme geldi. Olayın, içeceklerine garsonlar tarafından ilaç koyularak gerçekleştiğini iddia eden kadınlar o sırada gemiden indikleri için Bahamalar Kraliyet Polisi davayla ilgileniyor.

ŞİKAYETLER BEŞ YILDA İKİ KATINA ÇIKTI

ABD limanlarına girip çıkan gemi seferleri düzenleyen tüm şirketlerin, gemide meydana gelen saldırılar, şüpheli ölümler, kayıp kişiler, değeri 10 bin dolardan fazla olan eşyaların çalınması gibi suçlarla ilgili önemli olay raporlarını FBI’a sunması gerekiyor.

2023’te kuruma bildirilen vakalardan kaçının tutuklanmayla sonuçlandığı belli değil ancak bu sayıda 2018’de rapor edilen 77 cinsel saldırıya göre artış görülmesi dikkat çekti.

Geçen yıl görülen davalarda alkolün neredeyse her davada bir etken olduğu görüldü. Oysa bazı yolcu gemilerinde sınırsız içecek paketleri yolcu başına günlük 60 dolardan başlıyor.

Başka bir denizcilik avukatı Jack Hickey şunları söyledi: “Kruvaziyer hatları gelirlerinin büyük bir yüzdesini içecek satışından ve içecek paketlerinden elde ediyor.”

GÜVENLİK KAMERALARININ GÖRMEDİĞİ YERLER

Vakalarda, çoğu personel tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen çeşitli saldırılar anlatılıyor. İddia edilen suçlar, DJ kabinleri gibi alanların yanı sıra güvenlik kameralarının görüş alanı dışındaki gizli çalışan alanlarında meydana geldi.

Pek çok vakada, kadınlara çalışanlar tarafından içki verildiği ve aniden bilinçlerini kaybettikleri ile gelişiyor.

Royal Caribbean aleyhine açılan davada bir kadın, Nisan 2022’deki gemi yolculuğunda bir çalışan tarafından kendisine içki verildiğini, bayıldığını ve tecavüze uğradığını iddia ediyor.

Devam eden başka bir davada, bir kadın, Şubat 2022’de arkadaşıyla birlikte MSC Meraviglia yolcu gemisinin barında olduğunu söyledi. Kocası ise geminin başka bir yerideydi.

Barmen kadınlardan birine, kendisine bir içecek daha vereceği bir alana kadar onu takip etmesini söyledi. Daha sonra onu oral seks yapmaya zorladı.

Gemide cinsel saldırı mağdurlarının yolculuk sırasında eşleri ve çocuklarıyla birlikte oldukları ve bu durumun travmayı artırdığı bildiriliyor.

Avukat Hickey, kruvaziyer şirketlerinin itibarlarını şiddetle koruduğunu ve kendilerine karşı yapılan mahkeme iddialarına şiddetle karşı çıktıklarını ileri sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x