Emniyet ve MİT’ten kritik operasyon

MİT ve Emniyetin ortak operasyonları sonucunda Türkiye’deki sinagog ve kiliselerle birlikte ırak Büyükelçiliğine saldırı hazırlığında olduğu belirtilen 3’ü sözde IŞİD sorumlusu 32 şüpheli yakalandı.

MİT, IŞİD’in Türkiye sorumlusu olan Selman-ı Farisi Taburu (SFT) sözde istihbarat sorumlusu Abu Yakin El Iraki Kod Micbel El-Şuveyhi ve Ebu Leys Kod Mohammed Hilaf Ibrahim’in Türkiye’deki sinagog ve kiliselere, Abdullah El Cumeyli (K) İyheb Elani’nin ise Irak Büyükelçiliği’ne yönelik saldırı hazırlığında olduğunu tespit etti.

Micbel El-Şuveyhi, Mohammed Hilaf Ibrahim Ibrahim ve İyheb Elani’nin yanısıra Selman-ı Farisi Taburu yapılanması ile irtibatlı 29 şahıs, MİT’in Emniyet ile ortak çalışmaları sonucunda 9 farklı ilde sabah saatlerinde düzenlenen operasyonda yakalandı.

Yapılan operasyon sonucunda, terör örgütüne ait çok sayıda dijital materyal ele geçirildi.

SALDIRIYI İTİRAF ETTİLER

Micbel El-Şuveyhi, Mohammed Hilaf Ibrahim Ibrahim ve İyheb Elani verdikleri ifadelerde DEAŞ’a katılım süreçleri, Suriye ve Türkiye’de IŞİD bünyesindeki faaliyetleri, Türkiye’deki IŞİD adına faaliyet yürüten şahıslar ve yürütülen faaliyetler hakkında detay bilgiler verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x