Borsa İstanbul’dan 16 günde 1 milyondan fazla yatırımcı kaçtı

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 13 Aralık’ta 8 milyon 601 bin 632 ile tarihi zirvesine ulaştı. Ancak, 16 işlem gününde 1 milyon 180 kişi azalarak 4 Ocak 2024 itibariyle 7 milyon 601 bin 452’ye düştü. Bu, 2023 yılının son çeyreğinde yaşanan sert kayıpların ve halka arzların durmasının etkisiyle oldu.

Yatırımcıların borsadan çıkışının nedenleri şunlardır:

Yıl sonunda yoğunlaşan satışlar: 2023 yılının son çeyreğinde, küresel enflasyonist baskılar ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi faktörler nedeniyle küresel piyasalarda sert satışlar yaşandı. Bu satışlar, Borsa İstanbul’u da etkiledi ve BİST100 endeksi yıl sonunda yüzde 18’e yakın değer kaybetti. Bu kayıplar, yatırımcıların borsadan çıkışına neden oldu.

Risksiz getiride yükselen avantaj: 2023 yılının sonunda, Türkiye’de faiz oranlarında kademeli artışlar başladı. Bu artışlar, risksiz getiride yükselen avantaj yarattı ve yatırımcıların borsadan çıkarak daha az riskli yatırımlara yönelmesine yol açtı.

Halka arzların durması: Sermaye Piyasası Kurulu, 7 Aralık 2023 tarihinden bu yana yeni halka arz başvurularına onay vermiyor. Bu durum, borsada yeni yatırımcı girişini sınırladı ve mevcut yatırımcıların da borsadan çıkışına neden oldu.

Borsa İstanbul’da yaşanan kayıplar, yeni halka arz hisselerini de olumsuz etkiledi. 2023 yılında halka arz edilen hisse senetlerinin yüzde 70’inden fazlası, 2024 yılı başında değer kaybetti. En çok düşen 5 hissenin 3’ü ise yeni halka arz hissesi oldu.

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısının artması ve yatırımcıların kazanç elde etmesi için, küresel piyasalarda istikrarın sağlanması ve risksiz getiride yükselen avantajın sınırlandırılması gerekiyor. Ayrıca, yeni halka arzların yeniden başlaması ve halka arz edilen hisse senetlerinin başarılı olması için gerekli düzenlemelerin yapılması da önem taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x