Anayasa Nöbeti Yılbaşında Da Devam Etti

8 Kasımda Yargıtay 3. Ceza Dairesi Anayasa Mahkemesinin Mileltvekili Can Atalay kararına uymayarak “Anayasa Krizi” başlatmıştı. Bu kriz üzerine aralarında hukukçu ve hukuk öğrencisi de olan gençler ‘adalet nöbeti’ başlattı. Her gün 07.00-21.00 arasında meydanda nöbet tutan gençler, nöbetin süresiz olduğu bilgisini verdi. Nöbet yılbaşında da devam etti.

Dün Çağlayan’da toplanan gençler bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “8 Kasım’da Yargıtay 3. Ceza Dairesi Anayasa Mahkemesinin Mv. Av. Can Atalay kararına uymayacağını ilan ederek Türkiye Cumhuriyet’i anayasasını yani Türkiye Cumhuriyetini tanımadığını ilan etti. Şunu unutmamak gerek Anayasanın tüm maddeleri birbirine eşittir. Dolayısıyla bugün geldiğimiz noktada Yargıtay 3.Ceza dairesi ve İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerine göre ne seçilmişler seçilmiş, ne atananlar atanmış, ne de vatandaş vatandaştır. Anayasal devlet savunusu gençliğe hitabeden ve bursa nutkundan anlaşılacağı üzere vatandaşlık bilincine sahip gençlerin görevidir. Ben bu bilinç ile 8 kasımda tek başıma elime bayrağımı alıp Çağlayan Adliyesi önüne geldim. Sonrasında da burada tanıştığımız arkadaşlarım beni yalnız bırakmadı ve her gün 19.00-21.00 arasında nöbetteyiz. Bizler onurumuzu ve vatandaşlığımızı korumak için Anayasa Nöbetine devam ederken bunun yalnızca bizlerin görevi olmadığını; esasında toplumsal muhalefeti yönlendirmesi gereken siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin görevi olduğunu, bu hususta söz verenlerin sözlerini tutması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

ANAYASA NÖBETİNİN 53. GÜNÜ

Seneler insan hayatını bölen kesitlerdir. Bu kesitlerin toplamına hayat deriz. Yeni yıldan taleplerimiz aynı zamanda hayat için taleplerimizdir. Yeni yıla nasıl girersen öyle geçer derler. Biz biliyoruz ki hayat adaletle, hakkaniyetle, güvenlikle, hukukla, onurla ve özgürlükle yaşandığında cidden yaşamdır ve yaşanmaya değer. Dolayısıyla bugün buradayız.
Anayasa Nöbeti tutarken tam 53 gündür Anayasal Devleti, kurumsal işleyişi savunuyor, ülkemizin anayasal devletten keyfi bir buyruk idaresine dönüşmesi tehlikesine karşı tepkimizi gösteriyoruz.
Bizler bu sebepten 53 gündür #AnayasaNöbeti tutuyoruz.
Yeni yıldan, yani yaşamdan beklentilerimiz de; adil, hakkaniyetli, hukuki öngörülebilirliğe sahip, anayasal devletin ve hukukun korunduğu, vatandaşlık vasfımızın yitirilmediği bir düzlem.
İlgili mahkeme üyelerinin suç işlemeyi bıraktığı, utanma duygularını kazandıkları ve kararı uyguladıkları bir yıl diliyoruz.

Tüm halkımıza mutlu yıllar diliyoruz.” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x