Alaca karanlık zamanı Milliyet…

*Alaca karanlık deyimi iki anlam içerir. Bu deyimin birinci anlamı yarı karanlığı, ikinci anlamı da net olmayan, gizem ve sırlarla dolu olayları kapsar. İster birinci ister ikinci anlamı seçelim fark etmez, dünyanın ve özellikle de bölgemizin alaca karanlık zamanlarına şahitlik ediyoruz birlikte. Böyle zamanlarda, haberler kolaylıkla manipülasyon aracına döner, yorumlar, adalet terazisinden uzaklaşır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden iki ödül haberi geldi bu hafta. Muhabirimiz Çiğdem Yılmaz, 25 Kasım-13 Aralık tarihleri arasındaki Seçil Erzan haberleri serisiyle Araştırma Ödülü’ne, yazarımız Belma Akçura da “Medya ve çoğulcu cehalet” başlıklı yazısıyla, Köşe Yazısı Ödülü’ne layık görüldüler. Milliyet markasına en çok yakışan iki başlıkta gelen bu ödüller, bizi işimizi daha iyi yapmak için kamçılıyor.

*Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in beklenen Ankara ziyaretinin 23 Nisan’da gerçekleşeceğini Türkiye’ye ilk duyuran yine Milliyet Gazetesi oldu. Programın Ankara ayağını, Akkuyu’da devreye alınacak ünite kısmını detaylarıyla yazdık. Rusya Devlet Başkanı’nın beklenen ziyareti, Türkiye’nin, ABD ve Suriye ile ilişkileri açısından da son derece önemli olacak. Ankara büromuz ve dış haberler servisimiz, sadece bu ziyaret değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın bir gelecekte Washington’a düzenleyeceği muhtemel bir ziyaretin de izini sürüyor. Seçimlerden sonra, Mayıs ayının ilk yarısında Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in de ziyaretiyle diplomasinin giderek ağırlık kazandığı bir dönem başlayacak. Tüm gelişmeler her zaman olduğu gibi önce ve en doğru haliyle yine Milliyet’te olacak.

*Bu sene 74. yaşımızı kutluyoruz. Bir ayağımız geçmişte olsa da diğeri geleceğimizde… Bu yüzden gençlerimizi, çocuklarımızı çok önemsiyor, haber seçiminde de onları hep önceliğimiz yapıyoruz. Bu hafta iki haber yaptık. Eğitim servisimizden Ömer Ozan Kadüker, gençler ve çocuklar arasında hızla yayılan dijital içeriği 2 kat hızlı dinleme modasını araştırdı. Gördük ki, bu alışkanlık öğrencilerin derslere odaklanma süresini düşürüyor ve beyinde kalıcı hasarlar bırakma riskleri taşıyor. Her zaman olduğu gibi haberimiz tüm medya organları tarafından işlendi, gereken duyarlılık sağlandı. Bir diğer haber fast-food yiyeceklerin neden olduğu öfke patlamalarıyla ilgiliydi. Dedim ya, geleceğimiz olan çocuklarımız için haber üretmeye devam edeceğiz…

*Türkiye’ye gazeteyi arka sayfadan başlayarak okutma alışkanlığını kazandıran Milliyet Spor Servisi’dir. Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşanan olayların ardından Spor Servisimiz tarihine yaraşır müthiş işler yapıyor. Mesela dünyada yabancı hakem kullanan ülkelere dair güzel bir dosya haberi vardı dün. Fenerbahçe’nin Süper Lig’den çekilme ihtimaline dair yayın değerinden, Avrupa’daki puan sistemine kadar çok sayıda bilgi sayfalarımızda yer aldı. Spor yazarlarımız sahip oldukları büyük tecrübeyle, amigoluk yapmadan, hak-hukuk savunmanın mümkün olduğunu gösteren harika yazılar kaleme alıyorlar.

*Gelecek hafta elinize alacağınız Milliyet’i tamamen seçim sonuçlarına ayırdık. Başta yazdığım gibi haber ve yorum konusunda Milliyet markasına yakışır bir gazete olacak. Bu konuda günlerdir yoğun bir çaba harcayan görsel ve yazı işleri ekiplerimize de huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Herkese iyi okumalar diliyorum…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x