“Yaşayan Kur’an Türkçe Meal-Tefsir” kitabı hakkında toplatma kararı verilen ilahiyatçı yazar Eliaçık: Karar tek adamlığın giderek bir dinî diktatörlüğe dönüştüğünü gösteriyor

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık‘ın ‘Yaşayan Kur’an Türkçe Meal-Tesfir’i isimli eserine basım, dağıtım yasağı ve toplatma kararına itiraz edeceklerini belirterek “Bu karar tek adamlığın giderek bir dinî diktatörlüğe dönüştüğünü gösteriyor” dedi.

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, İstanbul Sulh Ceza Hâkimliği’nin  “İslam dininin temel nitelikleri açısından sakıncalı unsurlar içermesini”  gerekçe göstererek ‘Yaşayan Kur’an Türkçe Meal-Tesfir’i isimli eserine basım, dağıtım yasağı getirmesini değerlendirdi.

BirGün’den Berkay Sağol’a konuşan Eliaçık, toplatma kararına tepki göstererek  “Diyanet tarafından 2019 yılında yayımlanan genelgede, ‘İslam dinine aykırı meallerin toplatılması ve imha edilmesi sağlanacaktır’ deniyor. Bir kere bu Anayasa’ya aykırı bir genelge. Bir idarenin kararıyla Anayasa kararı ortadan kaldırılıyor. Din İşleri Yüksek Kurulu kitabımda İslam dinine aykırı unsurlar tespit ediyor ve İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi’ne ihbar ediyor. Mahkemede bu başvurunun ardından Basın Kanunu’nun 25’inci maddesine göre kitabın toplatılmasına karar veriyor” dedi.

Suç icat edildiğini dile getiren Eliaçık, şunları söyledi: “Bana İslam dininin temel esaslarına aykırı yorumlar yaptın diyorlar. Bana göre de Diyanet’in meali hatta kendisi İslam dininin temel niteliklerine aykırı. Bu karar tek adamlığın giderek bir dinî diktatörlüğe dönüştüğünü gösteriyor. Bu çok yanlış bir yola gidildiğini gösteriyor. Bir üst mahkemeye itiraz edeceğiz. Oradan kararın döneceğini düşünüyoruz.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir