UNICEF sanatçısı ziyaretçileriyle buluşmaya hazır

Sanatçı Kağan Güner, 1986-2010 yılları arasında farklı alanlarda ürettiği 85 eserden oluşan sergi 2 Şubat – 25 Şubat 2023 tarihleri arasında Çankaya Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.

“Uzun zamanlardır, geriye dönüp dönüp hayatımı seyrediyorum. Fark ettim ki hep masallara/efsanelere -yazılmış olan ve kendi yazdığım- inanmayı seçtim/tercih ettim. Neden? Aptallığımdan ya da saflığımdan değil. Masallara inanmanın doğruluğuna, devrimciliğimin tam kıvancıyla sarıldığım için” sözleriyle tarif etmiş kendini Kağan Güner.

Bu nedenledir ki sanatçının ağırlıkla masallardan ve efsanelerden beslenen işleriyle oluşturulmuş olan bu sergi, onu ve sanatını bilhassa temsil ediyor.

Geçen yıl da Beşiktaş Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi sanatçının çocuk kitapları illüstrasyonlarını İstanbullu izleyiciyle buluşturmuştu. Kağan Güner sergilerinin küratörlüğünü üstlenen Yaprak Güner bu defa eserleri daha geniş kapsamlı planlayarak Ankaralı sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Bu çerçevede sergide Dünya masalları illüstrasyonlarının yanı sıra sanatçının farklı dönemlerine ait eserleri de yer alacak.

Yaşamı boyunca ressam, illüstratör, köşe yazarı, akademisyen, tasarımcı, aktivist gibi çok farklı kimlikleri üzerinde taşıyan Güner, tüm bu kimliklerden süzülen deneyimlerini eserlerine yansıttı. Bu bağlamda 1987 yılında Dalyan’da Caretta Caretta Kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı Dalyan Istuzu Sahilinde bir grup öğrenci arkadaşıyla birlikte açlık grevi başlatan Güner, basının da desteğiyle inşaatı durdurmayı başarmıştı. O dönemde Amerikan Yerlilerinin kültürlerinin doğayla ilişkisini araştıran sanatçı bu araştırmalarını sanat çalışmalarına da yansıtmıştı. Sergide öncelikle bu döneme ait bazı çalışmalar yer alıyor.

Ayrıca yaşamının 20 yılını Londra’da geçiren sanatçının bu dönemde “South Bank, Nehir Kenarı” için gerçekleştirdiği üç meydan tasarımının yanı sıra mitoloji ve efsanelere dayanan portreleri de sergideki işler arasında. Güner’in eskiz defterleri, şiirleri ve kavramsal çalışmaları da serginin diğer bölümlerini oluşturuyor. Bu bağlamda sanatçının eserlerinden renkli bir seçkiyle buluşacaksınız: “Axis Mundi” (Dünya Ekseni), Z. Eyüboğlu’nun aynı adlı kitabından esinlenerek oluşturduğu “Anadolu Büyüleri” ya da İngiliz gazetesi “The Guardian”dan alıntılanmış bir dizi gazete küpürünün işlenmesiyle oluşturduğu çalışmaları bunlardan bazıları.

Sanatçı, tüm bu işlerinde yerel ve naif olarak tanımlanabilecek kültürel öğelerin, sanat tarihinin yıpratıcı ışınları altında aşındırılıp silikleşmiş imgelerini öncü gerçekçi bir tavırla ortaya çıkarıyor.

UNICEF ve UNESCO Asya Pasifik Kültür Merkezi ulusal sanatçılarından olan Güner, lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde ve Yüksek Lisans eğitimini Chelsea College of Art and Design’da ‘Kamusal Sanat ‘alanında tamamlamış; resim, heykel ve çocuk kitapları illüstrasyonları alanlarında ürünler vermiştir. Uluslararası sanat konkurlarında ödüller alan eserleri, New York, Londra, Cardiff, Paris, Bologna, Lizbon, Bratislava, İstanbul, Tahran, Tokyo, Seul gibi dünya kentlerinde ve Londra Müzesi, Itabashi Müzesi ve Pompidou Merkezi gibi uluslararası merkezlerde sergilenmiştir. 2008 yılında, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde tasarım eğitimi vermek üzere Gazi Mağusa’ya yerleşen Güner, 2011 yılında aramızdan ayrılıncaya kadar çalışmalarına Kıbrıs, İstanbul ve Londra’da devam etmiştir.

Büyük küçük tüm sanatseverlerin ilgisini çekebilecek sergi, Çankaya Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde izleyicilerini bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir