Türkiye’yi sarsan felakette dokuzuncu gün: Depremde can kaybı 31 bin 643

Türkiye’yi yasağa boğan depremde 9. güne geldik.
Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen depremde enkaz altından yaralı olarak kurtulan 49 depremzede ve 25 refakatçi Adana’dan kalkan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait uçakla İstanbul Atatürk Havalimanı’na getirildi. Yaralılar burada hazırda bekleyen ambulanslarla tedavi altına alınmak üzere çevre hastanelere kaldırıldı.

23.36 ARAMA KURTARMA PERSONEL SAYISI 35 BİN 600

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AFAD Koordinasyon Merkezi’nde deprem bölgelerindeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Arama kurtarma personel sayısının 35 bin 600 kişi olduğunu açıklayan Fuat Oktay “Adıyaman, Hatay, Maraş’a odaklanmış durumdayız. 12 bin civarında iş makinalarımız var. 4 bini aşmış durumda uçaklarımızın yaptığı sortiler. 7 milyonluk bir altyapımız var günlük öğünlerimiz konusunda. Beslenme sıkıntısı olan afetzedemiz varsa bize ulaşabilirler” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında 257 noktada çadırkent kurulduğunu belirten Oktay, sınır güvenliğine ilişkin ise “Göç dalgası ve güvenlik algısıyla ilgili haberler çıkıyor. Asla söz konusu olamaz. İçeride güvenlik sorunu yaşanması mümkün değil. Göç dalgasıyla ilgili oluşturulmak istenen algı gerçek dışıdır. Söz konusu değildir. Sınırlarımız kontrol altındadır. Bu tür dezenformasyon yapanları sonuna kadar takip edeceğiz” dedi.

22.50 GAZİANTEP’TE KONTEYNER SAYISI BİN 626’YA ULAŞTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep Afet Koordinasyon Merkezinde açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum Gaziantep’te hayatını kaybeden vatandaşların sayısının 3 bin 729’a ulaştığını, enkazdan kurtarılan vatandaşların sayısının ise 15 bin 10 olduğunu açıkladı. Bakan Kurum açıklamasına şöyle devam etti:
Yıkılan bina sayısı 1324. Şu an 18 enkazımızda arama kurtarma çalışması yürütüyoruz. 23 bin personelimizle ihtiyaçları gidermek üzere ekiplerimiz sahada çalışmaktadır. 170 saat sonra çıkardığımız Sibel kardeşimiz hepimize moral oldu. Ağır, orta, hasarlı binalardaki vatandaşlarımızın maddi, manevi ihtiyaçlarıyla ilgili vatandaşlarımızın yanında olacağız. Konteyner çalışmalarımızı yürütüyoruz. Konteyner sayımız bin 626’ya ulaştı. 130 bin vatandaşımıza geçici barınma hizmeti veriyoruz. İlin genelinin yüzde 25’ine doğalgazımızı verdik.21 bin bağımsız bölüme verilmiştir, cuma gününe kadar ilin tamamına vermeyi planlıyoruz.

’41 BİN 791 BİNANIN YIKIK, ACİL YIKILACAK VE HASARLI OLDUĞU TESPİTİNİ YAPTIK’

10 ilde 763 bin bina, 1 milyon 586 bin ev ve işyeri incelenmiştir. 41 bin 791 binanın yıkık, acil yıkılacak ve hasarlı olduğu tespitini yaptık. Hasar tespitleri E-devlet üzerinden yapılabilir. Orta hasarlı evlerle ilgili güçlendirme yapılmadan eve girilemez. AFAD koordinasyonu dışında evden eşya alınmaması uyarısını yapmak istiyoruz. Taşınmak isteyen vatandaşımız iletişim noktalarımıza başvurabilir. Hasarı belli olmadan binalara girilmemeli. Gaziantep genelinde 3 gün içinde, diğer illerin tamamında 1 hafta içerisinde hasar tespit çalışmalarını tamamlamayı düşünüyoruz. Cumhuriyet tarihinin en büyük afet dönüşüm projesini yapacağız. Ay sonuna kadar tüm illerimizde inşaat faaliyetlerini başlatacağız.

22:34 ARTÇILAR SÜRÜYOR

Kahramanmaraş’ta 4.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD’ın verilerine göre, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi olan deprem, yerin 6 km altında gerçekleşti.

22.19 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından deprem bölgesine ilişkin sağlık alanındaki son bilgileri paylaştı. Bakan Koca, eczane hizmetleri hakkında “Bakanlığımızın sağlık hizmeti verdiği noktalarda ve sahra eczanelerinde ücretsiz ilaç temini devam ediyor. Bunun yanı sıra, deprem bölgesinde olup, eczanesi hasar gören eczacılarımız başta olmak üzere, geçici eczanelerle mobil eczanelere izin verilmiştir” açıklamasını yaptı. Bakan Koca şöyle devam etti:

İLAÇ VE TIBBİ MALZEME

Bölgedeki tıbbi malzeme ve ilaç ihtiyacını hızla karşılamak üzere Adana ve Gaziantep’te iki merkezi tıbbi depo oluşturulmuştur. Bölgeye sevk edilen ilaç ve tıbbi malzemeler öncelikli olarak bu depolarda tasnif edilerek afet bölgelerine sevk edilmektedir. Bu sevkiyatlarda 6’sı uçak ve biri helikopter olmak üzere toplam 271 araç kullanılmaktadır.

SAĞLIK PERSONELİ

Deprem bölgesindeki sağlık tesislerimizde, 14.611 UMKE ve Acil Sağlık personeliyle birlikte, 18.097’si doktor olmak üzere, halen 145.711 arkadaşımız görev yapıyor. Gerekli profesyonel güce sahibiz.

TEDAVİSİ DEVAM EDENLER

15.664’ü serviste, 3.636’sı yoğun bakımda olmak üzere, 19.300 depremzede vatandaşımız halen ülke genelinde hastanelerimizde tedavi altındadır. Bir kısmı taburcu edilen 8.851 hastamıza cerrahi işlem yapılmıştır.

AFET SONRASI RİSKLERE KARŞI HALK SAĞLIĞI HİZMETLERİ

8 günü geride bıraktık. Koşullar gereği halk sağlığı hizmetleri önem kazandı. Halk Sağlığı Koordinasyon Birimini kurduk. Olası hastalıklara karşı tedbirlerimizi aldık. Bölgeye yeterli miktarda kuduz ve tetanos aşısı sevk edildi.

SAĞLIKLI İÇME SUYU

Uzmanlarımız afet bölgesinde içme sularının sağlık açısından kontrolünü yapıyor. Şebeke suyu bulunan ve tankerlerle su dağıtılan yerlerde şu ana kadar 1.485 noktadan klor ölçümü yapıldı, klor miktarı yetersiz yerlerde süper klorlama işlemi gerçekleştirildi. Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Osmaniye ve Adana’da Halk Sağlığı Laboratuvarları hizmet vermeye başladı. 415 farklı noktadan su numunesi çalışılmış, bunlardan 49’unda mikrobiyolojik uygunsuzluk tespit edilmesi üzerine gerekli işlemler başlatılmıştır.

ADANA’DA ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI BİTTİ

21:17 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci “Adana’mızda arama kurtarma çalışmaları tamamlandı. Enkazlardan 34 vatandaşımızı çıkardık. 418 vatandaşımız ahirete irtihal etti” açıklamasında bulundu.

20:45 TSK’ya ait insani yardım uçağı, depremde hasar gören ve yapılan çalışmalar sonrası tekrar hizmete açılan Hatay Havalimanı’na iniş yaptı.

20:12 Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, deprem bölgesine yaptığı ziyaretlerin ikinci gününde Gaziantep ve Kilis’in ardından Kahramanmaraş’ı ziyaret etti.

19:53 Hatay’da depremde yıkılan Erdoğan Apartmanı’nın müteahhidi Mustafa Erdoğan Keçecioğlu, Ankara’da gözaltına alınıp, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

19:41 Adıyaman’da yıkılan binanın müteahhidi Yavuz ve Sevilay Karakuş, Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma çerçevesinde tutuklandı.

19.40 Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli iki depremde yıkılan ve çok sayıda ölüme neden olan bina ile sitelerde tespit edilen yapım kusurlarıyla ilgili soruşturma başlattı. Yürütülen incelemeler doğrultusunda ilk etapta 40 şüpheli hakkında gözaltı kararı alındı.

17:15 BAKAN KOCA: Deprem bölgesinde ilaca erişimi kolaylaştırıyoruz. Geçici/mobil eczanelere imkân veren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı. Bölgede hasarlı olanlar dâhil serbest eczacılara izin veriliyor. Bakanlığımız sağlık birimleri ve sahra eczanelerinde ücretsiz ilaç temini devam edecek.

16:45 MÜTEAHHİT HASAN ALPARGÜN TUTUKLANDI
– Adana’nın Çukurova ilçesinde yerle bir olan ve 70 kişinin cansız bedeninin çıkarıldığı belirtilen Hasan Alpargün Apartmanı’nın müteahhidi Hasan Alpargün sevk edildiği nöbetçi mahkemece tutuklandı.

16:43 Hatay’ın İskenderun Limanı’nda depremden sonra çıkan yangında hurdaya dönen depodaki konteynerlerin kaldırılmasına başlandı.
15:45 Şanlıurfa Valisi Ayhan: 340 kişi hayatını kaybetti, 8 bin 919 kişi taburcu oldu

16:07 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca depremden etkilenen 13 ildeki 236 bin 410 binada hasar tespiti yaptı. Çalışmalar kapsamında 33 bin 143 binada yer alan 153 bin 506 bağımsız birimin, acil yıkılması gereken, ağır hasarlı ve yıkık olduğu tespit edildi.

15:25 77 ülkeden personelin sahada olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ‘7 ülkeden daha arama kurtarma ekiplerinin ulaşmasını bekliyoruz’ dedi.

15:20 Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Adana DSİ 6. Bölge Müdürlüğü’nde açıklamalarda bulundu. Bakan Kirişçi, konuşmasında dezenformasyon içerikli paylaşımlara dikkat çekerek sosyal medyada ortaya atılan ‘baraj taşkını’ ve ‘hasar’ iddialarının asılsız olduğunu açıkladı.

15:15 “HİÇBİR GENCİMİZİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Cebeci Yurt Koordinasyon Merkezinde depremzedelerin GSB Yurtlarına yerleştirilmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Kasapoğlu, yaptığı açıklamada “Hiçbir gencimizin mağdur olmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

14:49 AFAD, İslahiye merkezli 4.6 şiddetinde artçı depremin meydana geldiğini duyurdu.

15:08 Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralanıp Mersin’e getirilen 15 bin yaralıdan 12 bini taburcu edildi. Yaralılardan 340’ının tedavisi yoğun bakımda sürüyor.

13:00 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır’da konuştu: Yalanlara, iftiralara, algı operasyonlara itibar etmeyin. Yalancılara, sahtekarlara bu tiplere karşı herkes hukuktan yana duruşunu muhafaza etsin. Bütün deprem yaşanan yerlerde cumhuriyet savcılıkları soruşturma başlattı. Hukuk açısından ne tür delil lazımsa değerlendirmesi yapılmakta. Diyarbakır’da 32 kişi hakkında adli işlem başlatıldı. Hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Diyarbakır’da yaklaşık 300 ekip çalışıyor. Diyarbakır’da yaklaşık 200 bin dairede hasar tespit edildi. Diyarbakır’da 344 vefat eden vatandaşımız var.

12:40 – THY BUGÜN 109 TAHLİYE SEFERİ GERÇEKLEŞTİRECEK
Depremzedelerin bölgeden tahliyesi için uçuşlar gerçekleştiren Türk Hava Yolları (THY) afetin yaşandığı günden bu zamana kadar bin 2 seferle 165 bin 73 kişinin tahliyesini gerçekleştirdi. Ayrıca bugün planlanan 109 sefer ile 19 bin 878 kişinin tahliyesi gerçekleştirilecek.

12:08 CAN KAYBI 31 BİN 643 – AFAD: SAKOM’dan alınan son bilgilere göre Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde toplam 31.643 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 158.165 afetzede, bölgeden diğer illere tahliye edilmiştir.

10.42 EMNİYET’TEN AÇIKLAMA: 56 ŞAHIS GÖZALTINA ALINDI

Emniyet’ten yapılan açıklamada “Sosyal medya platformlarında depreme ilişkin provokatif paylaşımlarda bulunan 475 hesap yöneticisi tespit edildi. 56 şahıs gözaltına alındı, 14’ü tutuklandı. Yardımsever vatandaşlarımızı suistimal etmek isteyen internet sitelerinin kapatılması sağlandı” denildi.

09:38 Adana’da, Kahramanmaraş merkezli depremde ağır hasar görünce tahliye edilen binalara girip, hırsızlık yaptığı tespit edilen 10 şüpheli, yakalanarak tutuklandı.

09:18 Gaziantep Şehitkamil ilçesinde depremde yıkılan Emre Apartmanı’nın şantiye şefi olan Nazmi Tosun Ümraniye’deki evinde gözaltına alındı.

08.19 Depremde zarar gören Hatay Havalimanı pistinin, onarılmasının ardından depremin yaşandığı günden bu yana Hatay’dan İstanbul Havalimanı’na ilk tahliye uçuşu gerçekleşti. Gece saatlerinde Hatay’dan havalanan AFAD gönüllülerini ve depremzedeleri taşıyan TK6946 sefer sayılı Boeing tipi yolcu uçağının İstanbul Havalimanı’na inmesiyle depremzedeler tahliye edildi.

01.52 KAHRAMANMARAŞ’TA ARTÇI DEPREM

Kahramanmaraş’ta 4.6 büyüklüğünde bir artçı deprem daha meydana geldi. Depremin derinliği 7 kilometre olarak açıklandı.

00.52 BAKAN SOYLU: SAHADA 300 BİN ÇALIŞAN VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem bölgesindeki son durumu aktardı. “Sahada 300 bin çalışan var ve hepsi seferber halindedir” diyen Bakan Soylu, “Türkiye’de zihni yağmalanmış insanlar, afetle karşı karşıya kalan vatandaşlarımız istismar etmek için elinden geleni yapıyor. Onları Allah’a havale ediyorum. İşimiz bittikten sonra birkaç çift lafımız olur. Sosyal medya meselesinde de kim dezenformasyon yapıyorsa OHAL’in getirdiği tüm unsurlar kullanılmak kaydı ile hukuk karşısına çıkarılmaktadır. Bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri, bu dönemde insanların gündemini meşgul etmektir. Tekrar başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Bu milletin kodlarını değiştirmeye çalışanlara da bu millet izin vermeyecektir” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir