Türkiye’deki şiddetli depremler uluslararası basında

Uluslararası basını; Kahramanmaraş’ta dün sabah 04.17’de meydana gelen, en az 10 ili ve Suriye’yi etkileyen 7,7 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında meydana gelen depremleri ve ardından yaşananları birinci sayfalarından duyurdu.

Guardian birinci sayfasında Diyarbakır’da enkaz altından çıkartılan bir kız çocuğunun fotoğrafını kullanırken, “Feci: Türkiye ve Suriye’yi vuran depremde binlerce ölü” başlığını atıyor. Gazete “Son 100 yılın en güçlü sarsıntıları şehirleri harabelere çevirdi” diyor.

Birinci sayfasında Diyarbakır’dan aynı fotoğrafı kullanan Times’ın manşetinde de “Dev deprem, binlerce kişiyi uykusunda öldürdü” deniliyor. Gazete Türkiye ve Suriye’deki ölü sayısının artmasının beklendiğini söylerken, dünya genelinden yardım önerilerinin yağdığını duyuruyor.

“Son 84 yılın en büyük depreminin Türkiye ve Suriye’yi sallamasının ardından binlerce ölü” manşetini atan Financial Times, neredeyse son 100 yıldaki en büyük doğal felaket ülkenin güneydoğusundaki mahalleleri ve Suriye’nin kuzeyini yerle bir ederken, Türkiye’nin krizle başa çıkmaya çalıştığını söylüyor.

Daily Telegraph, Hatay’da enkazdan çıkartılan bir gencin fotoğrafını kullandığı ilk sayfasında Türkiye’de 100 yıldır yaşanan en büyük depremde binlerce kişinin öldüğünü belirtiyor.

“Onlara yardım edin” manşetiyle çıkan Sun gazetesi, 10 bin kişinin enkaz altında ölmüş olmasından korkulduğunu, çok daha fazla kişinin de enkaz altında kaldığını belirtiyor. Gazete ayrıca, depremzedelere bir yardım kampanyası da başlattığını duyuruyor ve destek olunmasını istiyor.

Daily Mirror gazetesi de birinci sayfasında, Suriye’re enkaz altında çıkartılan bir çocuğun fotoğrafıyla birlikte manşetinde “Dehşetin içinde bir umut anı” diyor. Gazete Türkiye ve Suriye’nin yıkıma uğradığını ve yüzlerce binanın yıkılmasının ardından, sağ kurtulanları bulmak için zamana karşı yarışıldığını söylüyor.

Fransız Le Monde gazetesi, enkaz altında çıkarılan bir çocuğun fotoğrafını kullanarak “Türkiye ve Suriye’de ölümcül deprem” manşetini attı.

ABD’li Washington Post, “Deprem Türkiye ve Suriye’yi mahvetti” başlığıyla Suriye’nin İdlib vilayetindeki durumu değerlendirdi. Gazete, ayrıca depremin Suriye’nin kuzeybatısında savaş nedeniyle hali hazırda olan kötü durumu daha da zorlaştırdığını aktardı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ulusal gazetesi, manşetinde Diyarbakır’daki kurtarma çalışmalarını gösteren bir fotoğrafa yer vererek, “Türkiye ve Suriye’yi depremle vururken yıkım” başlığını attı.

İsrailli Haaretz gazetesi manşetinde Hatay’daki yıkımın havadan çekilmiş bir görüntüsü eşliğinde, “Suriye ve Türkiye’deki 7,8’lik depremde en az 3000 kişi öldü: İsrail Suriye’ye yardım edecek” ifadelerini kullandı.

Hindistanlı New Indian Express ise enkaz altından kurtarılan kişilerin fotoğrafları yer verdiği manşetinde “2600 kişi öldü ve sayı artıyor” başlığını attı.

KAYNAK: HABER7, BBC TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir