Telefon şarjı çok hızlı bitiyor diyorsanız mutlaka bunları yapın!

Akıllı telefonlar hayatımıza gireli 15 – 16 yıllık bir süre geçti. Fakat bu süreç içerisinde batarya ve pil süresi tarafında, beklenen performansa bir türlü erişilemedi. Kullanıcıların genel beklentisi akıllı telefon şarjlarının 1 hafta gitmesi. Fakat mevcut düzende bu mümkün değil. Bırakın bir haftayı, bir günü bile çıkarmak çoğu zaman mümkün olmuyor. Peki telefon şarjı çok hızlı bitiyor ise neler yapmak gerekli?

Öncelikle şunu belirtelim. Telefonunuzun şarjı çok hızlı bitiyorsa sorunun yazılımsal mı yoksa donanımsal mı olduğunu bulmak, tespit etmek gerekiyor. Bunun için hem Android, hem de iOS tarafında pil sağlığı denen bir sekme var. Bu sekmede “servis” yazıyorsa diğer adımları es geçerek direkt olarak telefonunuzun bataryasını değiştirmeniz gerekiyor. Fakat “servis” ifadesi yok ise o zaman yazılımsal problemler için aşağıdaki metotları deneyebilirsiniz.

Akıllı telefonlarda bazı uygulamalar gereğinden fazla pil harcayabilir. Özellikle bu uygulamaların arka planda çalışıyor olması, telefonunuzun şarjını hızlı bir şekilde bitirecektir. O yüzden hem Android, hem de iOS tarafında, arka planda çalışan uygulamaları kontrol etmeniz gerekiyor.

Bazı üçüncü parti uygulamalar, gereğinden fazla pil tüketirler. Bu optimizasyon sorunlu uygulamaları telefonunuzdan kaldırmanız ya da güncelleme gelene kadar kullanmamanız en doğru seçenek olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir