Snowden BIS Başkanı’nı eleştirdi ve CBDC’lere karşı uyardı

Investing.com – Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Başkanı Augustin Carstens, yakın geçmişte kripto para birimlerinin itibari para birimlerine karşı savaşı çoktan kaybettiğini söyledi. Bu açıklamasını, teknolojinin güvenilir bir para eşdeğerini garanti edemediğini söyleyerek gerekçelendirdi.

Carstens, G20 ülkelerinin kripto düzenlerini başlatmasını, sabit coinlere karşı çıkmasını ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) geliştirilmesi için bastırmasını talep ediyor. Özellikle son adım blok zincirlerinin teknolojik avantajlarından yararlanırken, merkez bankası gözetimi yeni paraya güvenilirlik kazandıracaktır.

NSA’in uygulamalarını ifşa etmesiyle tanınan Edward Snowden ise, geçmişte birkaç kez CBDC’lere karşıt konuşmuştu. Ona göre bu adım, insanları veri koruma açısından mahremiyetlerinden vazgeçmeye zorluyor.

Snowden Twitter’da Carstens’e kişisel olarak saldırdı, bu da ona bazı eleştiriler getirirken bazı hassasiyetleri de reddetti. Snowden yanıt olarak şu ifadeleri kullandı:

Haber: Marco Oehrl

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir