Pentagon, ABD hava sahasında Çin’e ait bir gözetleme balonu bulunduğunu açıkladı

T24 Dış Haberler

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), hava sahalarında uçan Çin’e ait bir gözetleme balonu bulduklarını açıkladı.

Çin’e ait bir gözetleme balonunu takip ettiklerini, ancak güvenlik gerekçeleri ile düşürmeme kararı aldıklarını belirtti.

The Guardian’ın aktardığına göre savunma yetkilileri, balonun ABD hava sahasına birkaç gün önce girdiğini ve yüksekten uçtuğunu belirtti. Yetkililer, balonun uçaklarla takip edilme gibi farklı yöntemlerle izlendiğini, en son da ABD’nin bir nükleer üssü bulunan Montana eyaletine geçtiğini belirtti. Önlem olarak çarşamba günü Billings Logan Havalimanı’ndan uçuş yapılmadığı bildirildi.

Üst düzey bir ABD savunma yetkilisi, konuyla ilgili olarak Çin’le temasa geçtiklerini bildirdi.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, “Balon şu anda ticari uçaklardan çok daha yüksekte uçuyor ve yerdeki insanlara askeri veya fiziksel bir tehdit oluşturmuyor” denildi.

New York Times’a konuşan bir kaynak, ABD Başkanı Joe Biden’ın aldığı Pentagon tavsiyesi doğrultusunda balonu düşürmeme kararı aldığını ifade etti. Balonun enkazının insanlara zarar verebileceği gerekçesiyle bu yönde bir tavsiyede bulunulduğu ifade edildi. 

Yetkili, ayrıca Çin’in ilk kez ABD’ye balon göndermediğini ifade etti. Bir başka savunma kaynağı da bu balonun, Çin’e zaten uyduyla alabileceği görüntülerden daha fazla fayda sağlamayacağını söyledi. 

Balon, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, iki günlük resmi ziyaret için pazar günü Çin’e gitmeden önce bulundu. Blinken, 6 senedir Çin’e giden ilk ABD Dışişleri Bakanı olacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir