Nurdağı’nda yıkılan iki binayı AK Partili meclis üyesi yapmış: Altı su kaynıyordu

Maraş merkezli depremlerde Antep’in Nurdağı ilçesinde çöken Yunus Kaya Apartmanı ve Yaşam Konutları’nın CCK Grup tarafından yapıldığı, şirketin yönetim kurulu başkanının da AK Partili Nurdağı ilçe belediyesinin meclis üyesi Yunus Kaya olduğu ortaya çıktı. CCK Grup’un sitesinde Yunus Kaya Apartmanı’nın 2016 yılında yapıldığı da belirtildi.

”TEMELDE SU VAR, DEPREM TESTİ YAPTIRIN’ DEDİM’

Halk TV’den Hazal Ocak’ın haberine göre depremde oğlunu Yaşam konutlarında kaybeden Ünal Yıldırım, “Benim oğlum bankada çalışıyordu. Yunus Kaya oğluma ‘Sana ev satayım’ demiş. Ben de oğluma ‘Ondan ev alma. Onun evleri düzgün değil’ dedim. 260 bine sattı bize bu evi. 2020’de aldık. Sonrasında da 140 bin lira verdim. Bir buçuk yılda bitireceğini söylemişti. Daha 1 ay önce taşındılar. Benim oğlum gireli 25 gün oldu. Ben götürüp katil binaya ellerimle koydum. Oğluma da bu binaya gelen herkese de söylüyordum. ‘Temelde su var. Önce şikâyet edin, deprem testi yaptırın’ dedim. Bu binanın altı su kaynıyordu. Evin altından deniz gibi su çıkıyordu. Asansörler çalışmıyor. Evler yarılıyor. Kimse dinlemedi. İçim sızladı. Baktım olmuyor. Oğlumu da kardeşimi de koydum bu binaya. Bir de yeğenim girdi bu evlere. Hepsi öldü. Bina yerle bir” dedi.

Yıldırım, evin inşaatında uygun demirin kullanılmadığını da belirterek özetle şunları söyledi:

“18’lik inşaat demiri atılacağına adam 8’lik inşaat demiri atmış. Bu arkadaşımız bir de belediyede. Kendi akrabaları da öldü. Kendi çevresinden 40 kişi öldü. Demir yok abla, demir yok binada. Yüzlerce kişi öldü binalarında. Altı su kaynıyor. Kolonlar un gibi. Ayna takılacak duvarı deliyoruz. Çivi öteki taraftan çıkıyor. ‘Oğlum yapma girme’ dedim. Benim binada sıkıntı yok. Alt katımda oturuyordu. 25 gün önce taşındı. Adalet var mı bu ülkede? Bir de oy verdik. Vermez olaydık. Elimiz kırılaydı. Bu adama belediyede görev verdiler.”

‘YUNUS KAYA BENİM KARDEŞİM’

Nurdağı Belediye Başkan Yardımcısı Hanifi Başıbüyük konuyla ilgili, “Dağıtım koordinasyon merkezini yönetiyorum şuan. Başkan beyin dışında yanıt verme yetkimiz yok. Teşekkür ediyorum” dedi. Başıbüyük, Yunus Kaya için ise “Yunus Kaya benim arkadaşım, kardeşim. Onun dışında söyleyeceğim bir şey yok hanımefendi. Kendisi belediye meclis üyesi zaten. Çok teşekkür ederim” yanıtı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir