Milli Eğitim Bakanı, deprem bölgesinde okulların ne zaman açılacağını açıkladı

Investing.com – Malatya Afet Koordinasyon Merkezi’nde açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullardan sağlam raporu almadan kesinlikle eğitime başlanmayacağını belirtti.

Bakan Özer, yapılan kapsamlı değerlendirme sonucunda üç kategorili bir karar aldıklarını ifade etti.

Adana, Kilis, Diyarbakır ve Şanlıurfa’da eğitim öğretim 1 Mart’ta başlayacak

Adana, Kilis, Diyarbakır ve Şanlıurfa ilk kategoride yer alan iller oldu. Bu illerde eğitim ve öğretim merkez ve tüm ilçeler dahil olmak üzere 1 Mart’ta başlayacak.

Gaziantep ve Osmaniye’de 13 Mart’ta başlayacak

İkinci kategoride yer alan Gaziantep ve Osmaniye’de ise 1 Mart tarihine kadar ara verilen eğitim 13 Mart’a kadar uzatıldı.

Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş ve Hatay’da 27 Mart’ta başlayacak

Üçüncü kategoride yer alan Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş ve Hatay’da 1 Mart’a kadar uzatılan ara 27 Mart’a kadar devam edecek.

Hastane sınıfları açılacak

Bunlara ilave olarak tüm hastanelerde 1 Mart’a kadar hastane sınıfları açılacağını söyleyen Bakan Özer, sadece hasta öğrencilerin değil sağlık personelinin çocuklarının da bu sınıflarda eğitim alabileceğini belirtti.

LGS ve YKS için ayrı kurslar açılacak

1 Mart’a kadar LGS’ye girecek 8. sınıf ve YKS’ye girecek 12. sınıf öğrencileri için destekleme ve iletişim kursları açıklanacak. Bu kurslar eğitim ve öğretim arasının uzatıldığı illerde de geçerli olacak. Yani ikinci ve üçüncü kategorideki illerde de bu kurslar açılacak.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir