Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? 2023 Şubat ayı Merkez Bankası PPK Toplantısı hangi tarihte? Yılın ikinci faiz k

Merkez Bankası faiz kararı için piyasalarda gözler PPK Toplantısı’na çevrilmiş durumda. Yılın ilk toplantısında politika faizini yüzde 9’da tutan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faiz açıklamaları ile ekonomi üzerinde etkili olacak. Merkez Bankası her ay belirlenen takvim doğrultusunda faiz kararını belirlemek için bir araya geliyor. Gözler şimdi şubat ayı PPK faiz toplantısının tarihinde. Peki, 2023 şubat ayı Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? İşte, o konu hakkında ayrıntılı bilgiler.

2023 Şubat ayı Merkez Bankası toplantısı ne zaman, sorusu faiz kararını bekleyen piyasalar ve ekonomiyi yakından takip edenlerin gündemine geldi. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu, yılın ikinci toplantısı ile faiz kararını duyuracak. Ocak ayında faizi yüzde 9’da tutan Banka, ikinci toplantısını 23 Şubat tarihinde gerçekleştirecek. Para Politikası Kurulu Toplantı özeti ise 2 Mart 2023 tarihinde yayınlanacak.

MERKEZ BANKASI 2023 ŞUBAT TOPLANTISI NE ZAMAN?

TCMB’nin bir sonraki toplantısı 23 Şubat 2023’te gerçekleştirilecek.

SON TOPLANTIDA FAİZ NE OLDU?

TCMB bu kez bir önceki toplantının karar metninde yer alan “mevcut politika faizinin yeterli olduğu” ifadesini kullanmadı. Merkezin ocak ayı toplantısının karar metninde, enflasyonda iyileşme görülmeye başlandığına vurgu yapıldı.

Metinde “Sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için uygulanan bütüncül politikaların desteğiyle enflasyon seviyesinde ve eğiliminde iyileşmeler görülmeye başlandı” ifadelerine yer verildi.

2023 MB TOPLANTI TAKVİMİ

23 Şubat 2023

23 Mart 2023

27 Nisan 2023

25 Mayıs 2023

22 Haziran 2023

20 Temmuz 2023

Temmuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir