Liste Çıktı: Bu 9 Web3 Coin, Büyük Adımlarla Geliyor

Kripto para piyasası yeni yılda yapay zeka (AI) trendiyle tanışırken, Web3 coin ve token’leri yeni fırsatları değerlendiriyor. Bu yazıda, Web3 takipçisi analist Prasanna’nın listesinden yapay zeka trendinde kendine yer bulabilecek 9 projeyi listeleyim.

Uzman seçimi 2023’te izlenmesi gereken 9 Web3 coin

Helium (HNT)

Helium, merkezi olmayan bir şekilde çalışan ve Nesnelerin İnterneti (IoT) ve kapsama kanıtı algoritmasını kullanan cihazlar tarafından beslenen bir Blockchain ağıdır.

Kullanıcılar, Helium’dan yararlanarak, merkezi olmayan ve düşük güçlü cihazların, ağın belirli bir yüzdesini kapsayan hotspot adı verilen bir node ağı kullanarak iletişim kurmasına ve veri iletmesine izin veren bir kablosuz altyapı kurabilir. Madenci olarak hareket eden bu etkin noktalar, kullanıcıların hem node çalıştırmasını hem de Blockchain’in yerel kripto para birimi olan HNT’yi madencilik yapmasını sağlar.

Ethereum (ETH)

Orijinal akıllı sözleşme Blockchain’i olarak Ethereum, piyasanın en büyük oyuncusu olarak konumunu korudu. Ethereum, çok sayıda DApp ve DeFi ağını destekleyen açık kaynaklı bir Blockchain’dir ve bu da onu popüler bir Web3 coin haline getiriyor. Ethereum kısa süre önce PoW’dan PoS’a geçişinde ilk adımını attı. Bu değişiklik, Ethereum’un birçok kullanıcı için tercih edilen bir Blockchain olma konumunu daha da sağlamlaştırdı.

Ek olarak, Ethereum, OpenSea gibi birçok önde gelen NFT platformuna ev sahipliği yapıyor. OpenSea, NFT’lerin popüler Bored Ape Yacht Club koleksiyonuna (BAYC) sahip ve Ethereum’u NFT meraklıları için cazip bir yatırım haline getirir.

Chainlink (LINK)

Chainlink, Ethereum üzerinde çalışan ve gerçek dünya verilerine dayanan akıllı sözleşmelere öncülük etmesiyle tanınan merkezi olmayan bir ağdır. Birincil işlevi, diğer Blockchain’lere oracle hizmetleri sağlamaktır.

LINK, Chainlink’in yerel tokeni ve 2017’deki lansmanından bu yana %4.190’lık büyük bir fiyat artışı yaşadı. İlk akıllı sözleşme ağları arasında yer alan Chainlink, diğer Blockchain’lerle kusursuz entegrasyon sunarak onu Web 3 geliştiricileri ve yatırımcıları için en iyi seçenek haline getiriyor.

Filecoin (FIL)

Filecoin, kullanıcıların kullanılmayan bilgisayar depolama alanlarını başkalarına kiralayarak FIL kazanmalarını sağlayan merkezi olmayan bir depolama ağıdır. Filecoin kullanmanın en önemli avantajlarından biri, NFT’ler de dahil olmak üzere dijital ürünleri ağ üzerinde güvenli bir şekilde depolama yeteneğidir.

Herhangi bir kullanıcı veya veri merkezi, yeterli disk alanına ve internet erişimine sahip olduğu sürece depolama sağlayıcısı olabilir. Bir kullanıcının kazanabileceği FIL token ve işlem ücretleri, sağladıkları depolama alanı miktarına bağlıdır.

Theta Network (THETA)

Theta Token, merkezi olmayan eşler arası (P2P) video yayını için özel olarak oluşturulmuş Blockchain tabanlı bir platformdur. Amacı, Google, Samsung ve Sony gibi büyük şirketlerin kurumsal doğrulayıcı nde oparatörlerini kullanarak video içeriğinin kullanıcılar arasında dağıtımını daha basit ve daha verimli hale getirmektir. Platformun Theta coin olarak bilinen kendi kripto para birimi vardır.

Polkadot (DOT)

Polkadot, varlıkların ve verilerin birden çok Blockchain’de sorunsuz aktarımını sağlayan ve token transferlerinin ötesinde bir dizi hizmet sunan bir Blockchain platformudur. Polkadot ağındaki parachainlerin kullanımıyla, kullanıcılar birkaç Blockchain’de kolayca işlem yapabilir.

Polkadot’un en önemli ayırt edici özelliklerinden biri, Web 3 ilkeleriyle uyumlu olarak, bağımsız ve benzersiz parachain’lerinin birbirleriyle iletişim kurma yeteneğidir.

Solana (SOL)

Solana’nın Web 3.0 için temel katman olarak hizmet edip etmeyeceği konusunda çok sayıda tartışma sürüyor. “Ethereum katili” veya bir Ethereum alternatifi olarak adlandırılan Solana, yüksek ölçeklenebilirliği ve düşük işlem seviyeleri nedeniyle Blockchain kullanıcıları arasında popülerdir.

Ayrıca Infinity Labs, Cets on Creck, Okay Beas ve Degenerate Ape Academy gibi birçok NFT topluluğu girişimleri için Ethereum yerine Solana’yı tercih ediyor.

Siacoin (SC)

Siacoin, verileri depolamak ve paylaşmak için merkezi olmayan teknolojiyi kullanan bir bulut (cloud) depolama platformu ve pazar yeridir. Yüklemeden önce, güvenli ve özel erişim sağlamak için dosyalar şifrelenir ve ağ genelinde dağıtılır.

Siacoin’i diğerlerinden ayıran şey, geleneksel cloud sağlayıcılarından %90’a kadar daha düşük depolama maliyetleriyle satın alınabilirliğidir. Ek olarak Siacoin, dünya çapındaki geliştiricilerin uygulamalarını platformda oluşturmasına olanak tanıyan açık kaynaklı bir API’yi tanıttı. Geliştiriciler, projelerinin kilidini açmak için kullanıcılardan SC alarak çalışmalarından para kazanabilir.

Kriptokoin.com olarak son günlerine en trend Web 3 coin/tokenlerine bu yazıda yer verdik. Siacoin %49.04’luk performansıyla listenin önde gelen projelerinden biriydi.

Basic Attention Token (BAT)

Brave Browser’ın kripto para birimi BAT, Blockchain tabanlı bir dijital reklamcılık programını kolaylaştırır. BAT, kullanıcı gizliliğinin korunmasını sağlarken, reklamverenler reklamlarını kullanıcıları hedefleyebilir.

Kullanıcılar, reklamları görüntülemenin bir ödülü olarak, reklamları için BAT token kullanarak ödeme yapan reklamcılardan paranın bir kısmını alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir