Kalın’dan F-16 açıklaması: ABD Kongresi’nin ön şart getireceğine dair şeyleri biz de duyuyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Diplomat Akademi Kampı” programı çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre bir gazeteci, NATO’ya üye olmak isteyen İsveç ve Finlandiya ile gerçekleştirilen toplantıların ertelendiğini hatırlatarak, “Bir sonraki toplantı için tarih öngörülebilir mi? Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin ‘Farklı bir mesaj verebiliriz’ açıklaması oldu. Bu mesaj ne olacak, bu konuda ne gibi adımlar atılması gündemde?” sorusunu yöneltti.

Kalın, İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılan NATO Zirvesi’nde, üyelik sürecinin nasıl onaylanacağına dair birtakım ilkeler üzerinde anlaşma sağlandığını, “Üçlü Mekanizma” kurulduğunu ve iki toplantı yaptığını hatırlattı.

‘ADIM ATILIRSA KARŞILIKSIZ BIRAKMAYACAĞIZ’

İsveç’te, bir eylemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maketinin asıldığı eylem ve ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Türkiye büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmasına izin verilmesi sonrası, bu hafta Brüksel’de gerçekleştirilecek toplantıyı ertelediklerini belirten Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bundan sonra özellikle İsveç bağlamında yaşanacak gelişmeler, atılacak adımlara bağlı olarak belirlenecek bir tarih, şu anda önümüzde kesinleşmiş bir tarih söz konusu değil. Baştan beri birtakım objektif ilkeler koyduğumuzu ifade ettik. Bu, Türkiye’nin milli güvenliğine tehdit teşkil eden terör unsurları ortadan kaldırılmadığı sürece üyelik sürecinin ilerlemeyeceğini açık ve net bir şekilde belirttik. Bu süre zarfında hem İsveç ve Finlandiyalı mevkidaşlarımızla hem NATO Genel Sekreterliği ve diğer NATO üyesi ülkelerle yaptığımız görüşmelerde adım atıldığında Türkiye’nin bunu karşılıksız bırakmayacağını söyledik.”

“Terör örgütleri FETÖ, PKK ve benzeri yapıların söz konusu ülkelerden temizlendiği ve bu ülkelerin terör örgütleri için ‘güvenli liman’ olmaktan çıktığı zaman Türkiye’nin de bunları karşılıksız bırakmayacağını” söyleyen İbrahim Kalın, “Zira biz prensipte NATO’nun genişleme ilkesini destekliyoruz. NATO ittifakının da önemli bir üyesi ve müttefiki olarak bu süreci olumlu değerlendirdiğimizi ama atılması gereken adımlar olduğunu ifade ettik” dedi.

‘BİZDEN KAYNAKLANAN BİR BLOKAJ SÖZ KONUSU DEĞİL’

İsveç’in anayasa değişikliği yaptığını, terörle mücadele yasasını da değiştireceğini belirten Kalın, şunları söyledi:

“Bunun için biraz zamana ihtiyacı olduklarını, özellikle de yeni terörle mücadele yasasını tamamlamak için hazirana kadar bir süreye ihtiyaç duyduklarını zaten ifade ettiler. Biz de bunu bütün müttefiklerimize ve herkese açık bir şekilde ifade ettik. Dedik ki burada herhangi bir gecikme söz konusu değil, bu bizden kaynaklanan bir durum değil. Zira diğer ülkeler temmuz ayında yapılacak NATO zirvesi öncesinde bu ülkelerin de üye olmasını istiyorlar. Bu yönde görüş beyan ediyorlar. Biz de onlara, burada Türkiye’den kaynaklanan herhangi bir blokaj veya gecikme söz konusu değil. İsveç, terörle mücadele yasasını yazıp ve bunu uygulamaya geçirdikten sonra Türkiye’nin bu konudaki taleplerini daha rahat, yasal bir güvence ve çerçeve içerisinde yerine getirebileceğini ifade ediyor. Dolayısıyla bu süreyi isteyen İsveç, bu tamamlandığında biz de duruma tekrar bakar buna göre bir değerlendirme yaparız diye ifade ettik. Şimdi bu süre zarfında Finlandiya özelinde İsveç’tekine benzer hadiseler yaşanmadı.”

‘FİNLANDİYA’YLA AYRI BİR SÜREÇ BAŞLAYIP BAŞLAMAYACAĞI ONLARIN TAKDİRİ’

Mevkidaşlarıyla son birkaç gündür bu konuları görüştüğünü bildiren Kalın, “Bu konuda nasıl bir değerlendirme yaparlar, nasıl bir teklifle gelirler, yeni bir süreç mi başlatırlar onu göreceğiz. Bu onların takdirinde ama bizim açımızdan ortaya konan üçlü mutabakat ve mekanizma çerçevesinde adımlar atılır, Türkiye’nin bu konudaki güvenlik kaygıları giderilirse biz de olumlu adım atacağımızı ifade ettik. Bunların tersi yönünde gelişmeler olursa ki İsveç’te son bir ayda yaşanan hadiseler maalesef bu yönde oldu. Yani kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in yakılması, Cumhurbaşkanımızı hedef alan menfur gösterilerin yapılması ve bunlara müsaade edilmesi hangi yasal çerçeve yahut işte özgürlük vesaire tanımı adı altında olursa olsun bizim için kabul edilemezdir” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin tavrını açık ve net bir şekilde ortaya koyduğunu” belirten İbrahim Kalın, “Bu görüşmeleri de erteledik. Eğer olumlu adımlar atılırsa sürecin işleyeceği, adım atılmazsa hele bu tür gösteriler, bu tür olaylar yaşanırsa da sürecin ilerlemeyeceğine dair pozisyonumuzu aynen muhafaza ediyoruz. Bundan sonra Finlandiya farklı bir değerlendirme yapar mı, ayrı bir şekilde bir yeni süreç başlatırlar mı? Bu onların takdirinde olan bir konu. Kendileriyle görüşüyoruz, istişare halindeyiz. Belki önümüzdeki günlerde, haftalarda bu konuda bir netlik oluşur. Onlar da bir değerlendirme yaparlar” dedi.

‘ABD YÖNETİMİN, F-16 SATIŞINDA NATO ŞARTI GETİRMEK İSTEMİYOR’

Bir gazetecinin, “Özellikle İsveç’in Finlandiya’nın üyeliği konusunda ABD’nin olası bir kriz durumunda F-16 alımında bunu masaya bir unsur olarak ekleyeceği iddiaları var. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Kalın, şu yanıtı verdi:

“F-16 programıyla ilgili Kongre’nin böyle bir ön şart getireceğine dair şeyleri biz de duyuyoruz. Bu tür rivayetler yahut değerlendirmeler yapılıyor. Yönetimin böyle bir talebinin yahut arzusunun olmadığı iletildi. Bizim değerlendirmemiz bu yönde. Eğer Kongre’de mesela Menendez gibi bazı senatörler, bunu bir ön şart olarak getirirlerse ama eş zamanlı olarak da Yunanistan’ın F-35 talebine olumlu cevap verirlerse, çok açık bir şekilde NATO ittifakı içerisinde tarafsızlık pozisyonlarını yitirmiş olurlar. Bunu bir ön şart haline getirirlerse bu Türkiye açısından asla kabul edilemez bir durumdur. Bizim bunu esas alarak herhangi bir adım atmamız söz konusu olmaz. Bunu da açıkça ifade ediyoruz burada.”

‘ÖN ŞART GETİRİRLERSE KENDİ YOLUMUZA DEVAM EDERİZ’

“Yani F-16 programını, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine bağlı hale getirirlerse onu hiç gündemlerine almamaları daha iyi olur. Bizim o yönde bir geri adım atmamız söz konusu değil. Bunlar birbirinden ayrı süreçlerdir. Biz F-16 programını hem kendi hava kuvvetlerimiz için, hem NATO ittifakı içerisinde hava gücümüzü kuvvetlendirmek için bir değerli alternatif olarak görüyoruz. Ama Amerikan yönetimi yahut Kongresi yani bu konuda kendince birtakım ön şartlar ileri sürer, ‘Şöyle yapmazsanız bu olmaz’ vesaire gibi bir yaklaşım içerisine girerse biz kendi yolumuza da devam ederiz. Yani burada böyle elimiz kolumuz bağlı oturacak halimiz yok. Türk Silahlı Kuvvetleri kendi modernizasyonu için kendi imkanlarını geliştirmek için başka alternatifler bakmaya devam eder.”

Kalın, ön şart durumunda programın sona erip ermeyeceğini sorusunu “Böyle bir ön şartla ilgili nasıl bir şart getireceklerine bağlı. Biz sona ermesini arzu etmeyiz, programın devam etmesini isteriz. Biden yönetiminin de niyetinin ve arzusunun bu yönde olduğunu biliyoruz ama Kongre engelini aşamazlarsa veya bir şekilde bu mevzu Kongre’de takılırsa o zaman duruma bakar yeni bir değerlendirme yaparız.” şeklinde yanıtladı.

‘İRAN’IN SURİYE’YLE MÜZAKERELERE KATILMASINDAN MEMNUNİYET DUYARIZ’

“Türkiye-Suriye-Rusya üçlü görüşmeleri devam ediyor ve yeni bir toplantı gündemde. Sayın Cumhurbaşkanı’nın da İran’ın da katılabileceği yönünde açıklaması var. Yeni toplantının yeri, tarihi belli oldu mu, İran katılacak mı?” sorusu üzerine İbrahim Kalın, “Henüz yeri ve tarihi belli değil ama Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi biz İran’ın bu sürece dahil olmasından memnuniyet duyarız. Son tahlilde Suriye sahasında da önemli bir aktördür İran. Dolayısıyla Rusya arabuluculuğunda Suriye ile yürütülen müzakerelere İran’ın bulunması bize göre katkı sağlar. Çünkü Suriye sahasından Türkiye’ye dönük terör tehditlerini ortadan kaldırmak, sınır güvenliğimizi sağlamak ve Suriyeli mültecilerin evlerine, ülkelerine güvenli, onurlu ve gönüllü bir şekilde dönmelerini sağlamak için yapacağımız müzakerelerde İran’ın bulunması da bu süreci rahatlatır, katkı sağlar” ifadelerini kullandı.

‘UKRAYNA’NIN İŞGALE KARŞI HAREKETE GEÇMESİ EN DOĞAL HAKKIDIR’

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda bazı ülkelerin Ukrayna’ya mühimmat yardımında bulunmasının gündemde olduğu hatırlatılarak, Türkiye’nin bu yönde bir planı olup olmadığı sorulan Kalın, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımız başından beri, ‘Bu savaşın kazananı olmaz, barışın da kaybedeni olmaz’ diye ifade etti. Tabii ki toprakları işgale uğramış Ukrayna’nın, nefsi müdafaa yaparak topraklarını işgalden kurtarmak için harekete geçmesi en doğal hakkıdır. Onların bu mücadelesini böyle değerlendirmek gerekir. Fakat öte yandan savaşın yayılması, genişletilmesi ve uzatılması başka soruları da beraberinde getiriyor. Acaba bu sorunu çözmenin yolu bu mudur, buradaki nihai oyun planı nedir? Bu soruları da sormamız gerekiyor. Biz baştan beri iki tarafı da bir araya getirmek için yoğun bir diplomatik mücadele verdik, vermeye de devam ediyoruz. Farklı düzeylerde ve şekillerde, esir mübadelesinden tahıl sevkiyatına, Zaporijya Nükleer Bölgesi’nin güvence altına alınmasından savaşın sonlandırılmasına yönelik müzakerelere kadar, farklı alanlarda girişimlerimiz bugün de devam ediyor. Bundan sonra da devam edecek.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir