İbrahim Kalın’dan yabancı basına ‘seçim tarihi’ açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, seçimin “14 Mayıs’ta yapılacak gibi durduğunu ifade etti.

CNN International’dan Becky Anderson’a konuşan kalın, Önümüzdeki günlerde aksi yönde bir siyasi mutabakat olmadıkça eğilim, seçimin vaktinde yapılması yönünde” dedi.

Kalın, “Şu anda 14 Mayıs’ta olacak gibi görünüyor” diye konuştu.

Sözcü Kalın, seçimlerin ne zaman yapılacağı konusunda son sözün Yüksek Seçim Kurulu’nda olduğunu ifade etti ve “Cumhurbaşkanı bu kararı kendi başına alamaz. Meclis’in bir karar görüş bildirmesi gerek. Ama günün sonunda yüksek seçim kurulu etkilenen 10 şehirde seçim olup olmayacağına karar verecek. 2 milyondan fazla kişi bölgeden ayrıldı

“Depremden sonra müdahalede lojistik sorunlar yaşandı”

Depremlerle ilgili de değerlendirmede bulunan Kalın, “Dairelerle dolu 100 binden fazla bina ya yıkıldı ya da hasar aldı. Hepsi tahliye edilecek ya da yıkılacak. Tüm önlemleri alıyoruz. Hali hazırda afet bölgesinde 300 binden fazla çadır kurduk. Her gün on binlerce çadır, konteyner, prefabrik ev ve başka geçici konaklama sağlıyoruz. Tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, deprem sonrası süreçte yapılan eleştirileri dikkate aldıklarını “Tabii ki her zaman daha iyisi yapılabilir. Buna şüphe yok. Endişelerini dile getirenler haklılar. Bunu oldukça ciddiye alıyoruz. Uzmanları, bilim insanlarını, sismologları, jeoteknisyenleri dinliyoruz. Yeni şehirlerimizi bilimsel kriterlere göre inşa edeceğiz. Buna şüphe yok.” sözleriyle vurguladı.

Anderson, depremler büyük olsa da Türkiye’nin deprem bölgesi olduğunun bilinmesine rağmen yeterli hazırlıkların yapılmadığı yönünde eleştiriler olduğunu gündeme getirince Kalın, “Dediğim gibi, böyle bir şey görmedik. Normalde böyle bir depremde yardım, çevredeki şehirlerden gelir. Bu deprem 10 ili birden etkiledi, bu da lojistik sorunlara neden oldu” yanıtını verdi. 

Kalın, “Yeni bir tepki mekanizması üzerinde çalışıyoruz. Depreme dayanıklı binalar yapacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir