Garo Paylan Kimdir, Aslen Nerelidir? Garo Paylan’ın Hayatı ve Siyasi Kariyeri

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, ülkemizde yaşanan yıkıcı deprem sonrası bazı televizyon kanallarına yorumcu olarak konuk oldu. Vatandaşlar ise Garo Paylan’ın kim olduğunu ve nereli olduğunu merak etmeye başladı. Peki, Garo Paylan kimdir, kaç yaşındadır? Garo Paylan aslen nerelidir? İşte detaylar…

Garo Paylan Kimdir?

Garo Paylan, 3 Ekim 1972 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Paylan Ailesi, 1969 yılında Malatya’dan İstanbul’a göç etmiştir. Kuşaklardır ayakkabıcı olan Malatyalı bir ailenin üç çocuğundan ortancasıdır. Ailesi, kendisine dedesi Yemenici Garabet adının kısaltması olan ‘Garo’ adını vermiştir. 

Eğitim hayatına İstanbul’da başlayan Paylan, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu.

Garo Paylan’ın Kariyeri

Garo Paylan, bir süre Yeşilköy Ermeni Okulu’nda yöneticilik yaptı. Ermeni okullarının bağlı olduğu cemaat vakıflarınca kurulan eğitim komisyonunda koordinatörlük görevini üstlendi. Ana dil temelli çok dilli eğitimin gelişimi adına projeler yönetti.

Garo Paylan’ın Siyasi Kariyeri

Haziran 2015’te Türkiye genel seçimlerinde HDP’nin İstanbul’da üçüncü bölge ikinci sıradan milletvekili seçildi ve TBMM’ye girdi. Kasım 2015’te genel seçimlerde HDP İstanbul milletvekili seçildi. 

25 ve 26. dönemde İstanbul Milletvekili seçilen Paylan, 2008 genel seçimlerinde HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı oldu. 

Garo Paylan, 27. dönem HDP Diyarbakır Milletvekili olarak görev yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir