FED faiz kararını açıkladı! Kripto ve altın nasıl etkilendi?

ABD Federal Rezerv Bankası (FED) çok uzun zamandır beklenen açıklamayı yaptı. FED’in yeni kararı ile faiz oranında 25 baz puanlık bir artış gerçekleşti. Bu gelişme ile birlikte faiz artışlarında hız kesilmiş oldu. Banka faizi de %4,504,75 bandına yükselmiş oldu.

ABD, faiz oranlarını 25 baz puan artırdı

FED, Şubat ayı toplantısında yaptığı açıklama ile birlikte politika faizini 25 baz puan artırdığını belirtti. Bu artırımı takiben politika faizi de %4,5 – 4,75 aralığına çıkmış oldu. Kaynaklar, kararın oybirliğiyle alındığını belirtti.

Federal Rezerv Bankası (FED), yaptığı açıklamada enflasyonun bir nebze rahatladığını ancak şu aşamada henüz yüksek seyirde ilerlediğini belirtti. Bu faiz artışlarının devam edeceği yönde işaret verdi.

Geçen yılın aralık ayında artış hızını kısarak 50 baz puan kararı almıştı. Geçtiğimiz yılda FED, toplamda 4 kez 75’er baz puanlık bir artırım kararı almıştı. Yetkililerin daha önceki yaptığı açıklamalar yaşanan sıkı sürecin ilerleyen zamanlarda gevşeyeceğine işaret ediyordu.

Son FED kararı ile kripto ve altın tarafında son durum ne?

FED’in yeni faiz kararı sonrası Bitcoin (BTC) şu anda son CoinMarketCap verilerine göre 23.110 dolar bandında. Ethereum (ETH) ise 1.518 dolardan işlem görüyor. Çeyrek altın, 1.914 TL, gram altın 1.161 TL ve Ons altın 36.231 TL’den işlem görüyor.

FED’in bir sonraki toplantısı ise 21 ve 22 Mart arasında gerçekleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir