Evde Kendi Kendinize Dil Öğrenmek Sandığınız Kadar Zor Değil!

Toplumların birbirleriyle bu kadar etkileşime girdiği, dijital dünyanın da günlük yaşantımıza entegre olduğu bugünlerde yabancı dil öğrenmenin kıymeti iyiden iyiye arttı. Atasözünde olduğu gibi “Bir lisan bir insan” ve öğrenilecek her bir dilin kattığı farklı vizyonlar söz konusu. Bununla birlikte dil öğrenmek pek çok insan için acı verici bir süreç ve aşılması çok zor bir engel gibi görünüyor. Ama artık dil öğrenmek ve pratik yapmak için önümüzde, teknolojinin de bize sunduğu nimetler sayesinde, birçok farklı seçenek var. Gelin evde otururken dil öğrenmek için neler yapılabileceğine birlikte göz atalım!

İlk Olarak Amacı Belirleyin
Dil öğrenmek oldukça meşakkatli bir süreç olarak görülür ancak dil öğrenmek konusunda ileri aşamaya geçmiş insanlara göre bu noktada genel olarak düşülen bir yanılgı söz konusu.
Zira öğrenim süreci daima devam ediyor ve bir dili tamamıyla öğrenmek aslında çok mümkün olmuyor. Dil yaşayan bir kavram ve kullanılmayan kelimeleri unutturduğu gibi zamanın ruhuna göre yeni kelimelerle de kendini güncelliyor.
Bu bağlamda önemli olanın dil öğrenirken amacın ne olduğunu da belirlemek. Örneğin İngilizceyi çok iyi biliyor ve bunun yanına bir başka dil daha eklemek istiyor olabilirsiniz. Ya da dil öğrenme konusunda yaşadığınız sıkıntıları bir kenara bırakıp bu derin yolculuğa sıfırdan başlangıç yapmak istiyor olabilirsiniz.
Eğer ikinci bir dil öğrenmek istiyorsanız burada ilk yabancı dilden faydalanmanın çok önemli olduğunu belirtmek gerek. Aynı dil ailesine mensup dillerin temel mantıkları genelde birbirlerine çok benzer ve birinde sağlanan hakimiyet diğerini öğrenmek açısından ciddi bir kolaylık sağlar.
Öte yandan yeni bir dile ilk kez giriş yapıyor olabilirsiniz. Burada da temel eğitim mantığından daha ziyade biraz daha faydacı bir anlayışla yola koyulmanız işe yarayabilir. Kelimeleri ayrı, grameri ayrı öğrenmektense günlük hayatta kullanılan cümleleri öğrenmek dile olan aşinalığı arttırmak için önemli bir basamak.
Cümlenin basit yapısı özne, nesne ve yüklemden oluşur. Nesne ve yüklemlere olan hakimiyetin gelişmesiyle birlikte zaten belirli olan öznelerin kavuşturulması için en ideal yol da günlük hayatta sık kullanılan cümlelerin öğrenilmesi. Bu sayede olası bir konuşma deneyiminizde de kendinizi ifade etmek açısından çok daha rahat edeceksiniz!
Bu noktada büyük önem taşıyan detaylardan birisi de sese vereceğiniz önem. Çevrenizde konuşmaya yeni başlayan küçükleri düşünün. Mantık oldukça net. Kelime kulağa girer, ifadenin neyi gösterdiği anlaşılmaya çalışılır ve görülen ile duyulan özdeşleştirilir. Bir diğer deyişle kulak sesten önce gelir ve bu sayede kavramların öğrenilmesi kolaylaşır.

Kendi Sınırlarınızı Zorlayın
Bir dil daha fazla konuşabiliyor olmak özgüvene ciddi bir katkı sağlamak demek. Ancak o aşamaya gelene kadar işlerin kimi zaman zorlaşacağını ve kendinize olan güveninizin sarsılabileceğini unutmayın.
Bununla birlikte poliglotların (5’ten fazla dil bilen insanlara deniyor) birçoğu dil öğrenme sürecinin belirli bir kısmının psikolojik olduğunu ifade ediyorlar. Süreç içerisinde yaşanan inişler ve çıkışlarda pes etmemek, çalışmanın kuvvetine inanmak dil öğrenmede önemli bir alışkanlık.
İnternet platformları üzerinde dil öğrenmenin temel tekniklerini anlatan pek çok farklı kaynak olduğunu akıldan çıkarmamak gerek. Bununla birlikte dil birinin öğretebileceğinden daha çok insanın kendi öğrenebileceği bir disiplin ve bu noktada anahtarın her zaman cebinizde olduğunu sık sık kendinize hatırlatın.

Yabancı dizi/filmleri altyazılı izleyin.
Yabancı dil öğrenirken izlediğiniz dizi veya filmleri altyazı eklemeniz sizin dili hızlı öğrenmenize fayda sağlayacaktır. Bir dili yalın düşünmek yanlış olur. Dili besleyen kültür öğesini göz ardı etmeden, o kültüre kendinizi yakınlaştırmanın en kolay ve en hızlı yolu yabancı dil ve filmlerden geçmektedir. Bu durum size dilin içerisinde barındırdığı deyim ve atasözleri gibi derin anlamla kelimeleri ve cümleleri de öğretmekle kalmayacak, üstüne üstlük farklı durumlarda karşı o dilin ve kültürün yaklaşımını öğreneceksiniz. Türkçe öğrenen birini düşünün, Türkçe diziler izlemeden ne kadar bir Türk gibi konuşabilir? Önemli olan sadece dili öğrenmek dili, dili meydana getiren kültürü de keşfetmek!

Youtube videolarından yararlanın.
Yabancı bir dil öğrenmenin en pratik yolu olan Youtube videoları özellikle kısa sürede, hızlı bir şekilde bir dile hakim olmanızı sağlayacaktır. sizin anlayabileceğiniz şekilde anlatımı kolay bir kanal bulursanız dil öğrenmenin hiç de zor olmadığını fark edeceksiniz. Youtube üzerinde komik videolar çeken fenomen kanallar ise size öğrenmek istediğiniz dilinde kültürünü anlamanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Sevdiğiniz şarkıları tercüme edin.

Belki de dil öğrenmenin en eğlenceli yolu olan sevdiğiniz şarkıları tercüme etmek, yeni bir dil öğrenmenin en kolay yollarından biridir. Şarkıları tercüme etme egzersizleri ile fark edeceksiniz ki, Türkçe’de olan devrik yapıların, havalı ve ağır cümle tarzlarının çok benzerleri diğer dillerde de var. Bu yapıları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yöntem olan şarkı çevirileri ile yabancı dil öğrenmenin keyifli yönlerini keşfedeceksiniz. Kolay ve anlaşılır şarkılara odaklanmanızı tavsiye ederiz. Son zamanların en popüler şarkıları arasında yerini alan Ed Sheeran’ın Perfect şarkısını çevirmeye başlayabilirsiniz. Telefonda dinlediğiniz şarkıların sözlerini takip etmeniz için Musixmatch uygulamasını kullanmanızı öneririm. Hem ücretsiz hem de bazı şarkılar yabancı dilde olsa bile Türkçe çevirileri mevcut.

Kolay kitaplar okuyun.
Hepimiz belki de her dil öğrenmek istediğimizi söylediğimiz kişilerden duyduğumuz klasik bir dil öğrenme yöntemi olan kitap okumak, gerçekten işe yarıyor desek? Bir defasından çok iyi İngilizce konuşan arkadaşımdan nasıl bu kadar iyi olduğunu sorduğumda; “Herkes tüm Harry Potter serisinin kitapları okusa İngilizceyi öğrenir.” demişti. Tecrübe ile sabit denilebilecek bu klasik egzersizi dil öğrenmek için en son ne zaman uygulamıştınız? Bize sorarsınız kolay ve anlaşılabilir nitelikte bir kitap tercihinde bulunmanız size hem dili kalıplarını, hem zaman (tense) kullanımı hem de kelime dağarcığı geliştirmesi bakımında çok zengin bir içerik ile dil öğrenmenize katkı sağlayacaktır.

Öğrendiklerinizi kendi kendinize konuşun.
Yabancı dil öğrenmenin en kolay, en uygulanabilir yollarından biri olan öğrendiklerinizi kendi kendinize konuşmak, oldukça verimli egzersizdir. Öğrendiklerinizi ayna karşısında kendinize söylemek, dile ne kadar hakim olduğunuzu ve dil aksanınızın ne derece de olduğunu kolayca fark etmenizi sağlayacaktır. Ekstradan kendinizle konuşurken ses kaydı yaparsınız, kayıtlarınızı dinlemekte sizlere öğrenmek istediğiniz yabancı dil ile alakalı fikir verecektir. Çoğu zaman öğrendiğimizi varsayarak ilerliyoruz, bir müddet sonra unuttuğumuzu fark ediyoruz çoğu şeyi… Kendi sesinizi dinlemek, yeni öğrendiğiniz kelimeleri kolayca unutmanıza izin vermeyecektir.

Kendi kelime not defterinizi oluşturun.
Kendi kelime not defterinizi oluşturarak dili öğrenmenize en büyük katkıyı sağlamış olursunuz. Yabancı dil öğrenirken, yeni kelimelere sürekli maruz kalacaksınız. Bu yeni kelimeleri sık sık hatırlamanız biraz işi zorlaştıracaktır. Öğrendiğiniz kelimeleri not etmek, özellikle de uyumadan önce bu kelimeleri öğrenmek dil öğrenmenizi en kolay hale getirecektir. Gece yatmadan önce ders çalıştığınızda, öğrenmek istediğiniz şeyi sabah hatırladığınızı fark edeceksiniz. Bu şekilde öğrenme sürecini hızlandırabilirsiniz. Yabancı dil öğrenmenin en kolay yolundan biri olan kendi kelime not defterinizi oluşturmak bu sürecin en verimli egzersizlerinden biri olduğunu unutmayın.

Telefonunuzun dilini öğrenmek istediğiniz dile çevirin.
Yabancı dil öğrenmenin en kolay yollarından biri de telefonunuzun dilini öğrenmek istediğiniz dile çevirmektir. Bu şekilde öğrenmeye çalıştığınız dilin sık kullanılabilecek nitelikteki terimlerini de öğrenmeye başlarsınız. “Arama”, “Cevapla”, “Reddet”, “Ayarlar”, “Oynat” vb. başlıkları kolayca öğrenmeye başlarsınız. Kolay bir şekilde dil öğrenmenin püf noktasının dile maruz kalmak olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Yabancı dilinizi öğrenirken ne kadar çok zamanınızı o dil ile geçirirseniz, öğrenmeniz o kadar kolay ve hızlı olacaktır. Özellikle Iphone kullanıcıları Siri uygulamasını öğrenmek istedikleri dil ayarlarına da çevirerek de kendilerine dil öğrenme konusunda yardımcı olabilirler.

Sanal bir eğitmen edinin.
Yabancı dili en kolay öğrenmenin yollarından biri de o dili ana dili olarak bilen birisi ile konuşmaktır. Hele ki bu kişi bir yabancı dil öğretmeni ise o dili kısa sürede öğrenmeniz işten bile değil! ”Dil öğretecek yabancı hocayı ben nereden bulayım?” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bu mümkün. Hem de kendi evinizde, kafede veya istediğiniz her yerde. Bu konuda en iyi yabancı dil öğretmenleriyle tanışıp dil öğrenebileceğiniz birçok website var. Eğitmeninizle birlikte görüntülü görüşme yaparak hem dil öğrenin hem de ilgi alanlarınız üzerine sohbet edin.

Çalışma kartlarınızı hazırlayın.
Üniversitede ya da lisede hazırlık eğitimi alanların karşılaştığı bir egzersiz olması çok mümkün olan, çalışma kartları hazırlamak dil öğrenme konusunda oldukça eğlenceli bir egzersizdir. Yabancı dil öğrenirken eğleniyorsanız, sizin için dil öğrenmek bir külfet değil, bir eğlencedir. Kendinize çalışma kartlarını hazırlarken, ön yüzüne öğrenmek istediğiniz kelimeyi yazın. Arka yüzüne ise yine o dilde öğrenmek istediğiniz kelimenin açıklamasını yazabilirsiniz. Bu şekilde hem aynı dili öğrendiğiniz arkadaşlarınız ile keyifli bir şekilde egzersiz yapabilir, hem de öğrenmek istediğiniz kelimelere daha sağlam hakim olabilirsiniz. Unutmayın, eğer eğlenerek öğreniyorsanız dil öğrenmek sizin için bir keyif unsuru olacak, külfet olarak görmeyeceksiniz. Bu şekilde öğrenmeniz daha hızlı ve daha kolay olacaktır. Hem dil öğrenmek neden külfet olsun ki, değil mi?

Sosyal medyayı kullanın.
Yabancı dil öğrenmenin en kolay ve en pratik yoludur. Özellikle çok sık sosyal medya kullanan biri iseniz, öğrenmek istediğiniz dilde fenomen olan hesapları takip ederek, dilin direk mutfağında pişebilirsiniz. Her ülkenin fenomeni illaki oluyor ve onlara Youtube üzerinden ya da Instagram üzerinden rast gelmeniz pek mümkün… Hal böyle olunca size takip etmek, o dilin içerisinde kaybolmak düşüyor. İlk başlarda elbette zorlanacaksınız ama pes etmeyin, sabırlı bir şekilde dile maruz kalmaya devam edin. Yabancı dil öğrenmenin en kolay yolu olan o dile maruz kalmayı kendinize sık sık hatırlatın ve motivasyonunuzu kaybetmeyin. Bu şekilde bir haftanızı geçirdikten sonra öğrenmek istediğiniz yabancı dile daha adapte olduğunuzu fark edeceksiniz. Yabancı dil öğrenmenin en önemli noktası belki de sabretmektir. Sabret, dene ve öğren!

Post- it! 🙂
Yabancı dil öğrenmeyi kolaylaştırmak istiyorsanız odanızda bulunan tüm eşyaların üzerine renkli yapışkan kağıtlar olan Post-itler ile öğrenmek istediğiniz dilde karşılıklarını yazın. Zamanda ne çok kelime öğrendiğinizi fark edeceksiniz. Öğrenmek istediğiniz dilde masanın karşılığı renkli kağıdınıza yazın, masanıza yapıştırın. Kapınıza, yatağınıza, dolabınıza, masanızın üzerinde ki aksesuarlara, mutfağınızda ki buzdolabına derken bir evde tüm eşyalarınızın öğrenmek istediğiniz dilde karşılığını öğrenmeniz an meselesi olacaktır. Oldukça eğlenceli ve öğretici bu süreci deneyimledikten sonra yabancı dil öğrenmenin ne kadar kolay olduğunu fark edeceksiniz.

O ülkede dil eğitimi alın.
Hangi dili öğrenmek istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi 12’lik vuruşun ilgili ülkede dil eğitimi almak olduğunu unutmayın. Yabancı dil öğrenmenin en kolay ve en verimli yolu, o dilin yerinde öğrenmek olduğunu bilerek, bilinçli olarak dil okuluna gidin. Bu eğiliminiz size gösterecek ki, kolayca yeni bir dil öğrenebiliyorsunuz ya da mevcut dilinizi çok daha hızlı geliştirebiliyorsunuz. Bir dile ne kadar çok maruz kalırsanız, o kadar çabuk öğrenebilirsiniz. Dolayısı ile kendinize şans verin ve bir dil ile yepyeni bir kültür ile tanışın. Yabancı dili kolay öğrenmek için o ülkede dil eğitimi alın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir