Emine Erdoğan: Bir sene içinde kalıcı evlerimizi yapacağız, Cumhurbaşkanımızın sözü var

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif ile Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerini ziyaret etti. Emine Erdoğan, “Bir sene içinde kalıcı evlerimizi yapacağız, Cumhurbaşkanımızın sözü var” dedi. 

Emine Erdoğan ile BM Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, Nurdağı’nda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinatörlüğünde oluşturulan meydanda depremzedeler için kurulan sosyal alanlarda da incelemelerde bulundu. Erdoğan ile Sharif sosyal market, giysi ve gıda çadırlarını gezerek çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Psikososyal destek görevlilerinin çalışmalarına ilişkin bilgi alan ve kadın kooperatifi iş atölyesindeki meslek edindirme öğretmenleriyle görüşen Emine Erdoğan ve Sharif, ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın eğitim alanlarında incelemeler yaptı.

İslahiye’deki konteyner kentte de incelemelerde bulunan Emine Erdoğan ile Sharif, konteyner kentte sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve depremzedelere sunulan hizmetler ve depremzedelerin ihtiyaçlarına ilişkin değerlendirme toplantısına katıldı.

“Bir sene içinde kalıcı evlerimizi yapacağız”

Emine Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, depremler dolayısıyla zor günler yaşandığını belirterek, ilçeye gelirken gördükleri manzaranın herkesi üzdüğünü söyledi. Uzmanların bundan sonra yapılması gerekenlerle ilgili bir araya gelerek çalışacağını ifade eden Emine Erdoğan, “Bir sene içinde kalıcı evlerimizi yapacağız, Cumhurbaşkanımızın sözü var. Çok zor günler geçiriyoruz. Bunları hep birlikte aşacağız. Birbirimizin elinden tutarak, birbirimize teselli olacağız. Rabbim bir daha buna benzer günleri yaşatmasın” dedi.

“Bizzat her şeyi gördüm ve önerileri not aldım”

BM Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif de depremzedelere taziyelerini sunmak, üzüntülerini ve dayanışma duygularını paylaşmak için geldiğini belirtti. Yaşanan felaketi bizzat görmek için burada bulunduğunu söyleyen Sharif, “Hepinizin acısını hissediyorum. Ben de daha önce Malezya’da belediye başkanıydım. 2004’te yaşanan tsunamiden benim şehrim de etkilendi” ifadesini kullandı.

Nurdağı ve İslahiye ilçelerine ekip arkadaşlarını yolladığını ve dün gece kendisine deprem bölgelerindeki izlenimlerine ilişkin rapor sunduklarını anlatan Sharif, “Burada da bizzat her şeyi gördüm ve önerileri not aldım. Verdiğiniz bilgileri merkeze götüreceğim, oradaki meslektaşlarımla görüşeceğim. Sadece BM Habitat nezdinde de değil bütün BM kuruluşlarında bunları tartışacağız. Sizlere en iyi şekilde nasıl bir hizmet sunabiliriz bunları tartışacağız” diye konuştu.

Sivil toplum kuruluşlarının deprem bölgelerinde gösterdikleri dayanışma ruhu ve yürüttükleri çalışmaların da önemli olduğunu söyleyen Sharif, “Buradan sivil toplum kuruluşlarına bir çağrı yapmak istiyorum. El ele vererek birlikte çalışmanız gerekiyor. Büyük bir takım çalışmasıyla ileriye yürüyebiliriz” dedi.

Emine Erdoğan ile Sharif’e konteyner kent ziyaretlerinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül ile diğer yetkililer eşlik etti. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir