“Düşman kardeşliğe” deprem arası: Suudi Bakan, Şam yolunda

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6’lık depremlerden Türkiye’den sonra en çok etkilenen Suriye’de ilk kez ulusa seslenen Devlet Başkanı Beşar Esad, savaş tecrübesinin hem depreme acil müdahale kabiliyeti kazandırdığını hem de kaynakları tüketip çok sayıda krizle başa çıkma kabiliyetini zayıflattığını belirtti.

2011’den beri Suriye ile bağlarını kesenler dahil pek çok Arap liderinin taziye telefonu ettiği Esad, “Felaketin boyutu ve üzerimize düşen görevler mevcut kapasitemizden çok daha büyük” diyerek ekledi: “Arap kardeşlerimiz ve dostlarımız dahil yanımızda olan tüm ülkelere teşekkür ederiz.”

Suudi Bakan Şam’ı ziyaret edecek

Sputnik’te yer alan habere göre Suriyeli bir kaynak, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan’ın gelecek günlerde Suriye’yi ziyaret edeceğini, Şam’da bu ziyaret için hazırlıkların sürdüğünü aktardı.

İddiaya göre Faysal bin Ferhan’ın Şam ziyaretinde Esad hükümetine bağlı üst düzey yetkililerle görüşmesi bekleniyor.

Suudi Arabistan depremin ardından Suriye’nin Halep kentine uçakla deprem yardımı göndermişti. Bu, 11 yıl aradan sonra Suriye’ye inen ilk Suudi uçağı olarak kayıtlara geçmişti.

Suudi Arabistan, bölgeye ilk yardımını karadan göndermişti. Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA, Cumartesi günü Suriye’nin kuzeybatısında muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgeye 104 ton gıda ve branda taşıyan 11 tırlık bir konvoyun gönderildiğini bildirmişti.

Kral Selman İnsani Yardım Merkezi’ndeki bir yetkili daha önce AFP’ye yaptığı açıklamada, Esad hükümetiyle doğrudan temas kurmadıklarını söylemişti.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir