Deprem Suçları Soruşturma Bürosu harekete geçti

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nce, depremden etkilenen 10 ilin Cumhuriyet başsavcılıklarına, ‘Deprem Nedeniyle Yıkılan Binalarla İlgili Yapılacak Soruşturmalar’ konulu yazı gönderildi. Yazıda, yıkılan binalardan kaynaklı ölümler ve yaralanmalar kapsamında Cumhuriyet başsavcılıklarınca yürütülecek soruşturmalarda etkinliğin ve yeknesaklığın sağlanmasına dikkat çekildi.

Deprem bölgesinde kurulan Cumhuriyet Başsavcılıkları harekete geçerek Deprem Suçları Soruşturma Bürosu kurdu.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Soruşturma Bürosu tarafından 100’e yakın vatandaşın hayatını kaybettiği Prestij Asi Konutları’nın müteahhit ve statik proje müellifi H.Ç., mimari proje müellifi M.F. ve yapının denetimini yapan firma yetkilisi N.G. hakkında gözaltı kararı verildi.

Deprem Soruşturma Bürosu’ndan yapılan açıklamada “Bugüne kadar güncel olarak 65 şüpheliye yurtdışı çıkış yasağı konulmuş, gözaltına alınan 11 şüpheli tutuklama istemiyle sevk edildikleri Hatay Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği kararıyla tutuklanmış olup 1 şüphelinin gözaltı süreci devam etmektedir. 3 şüpheli serbest bırakılmıştır. Soruşturmalar kapsamlı olarak devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir