Deprem bölgesinde hasar alan kültürel miraslar koruma altına alınıyor

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki 10 ili etkileyen depremler 14 asırdır ayakta olan Habibi Neccar Camii’nden asırlık Adıyaman Ulu Camii’ne, Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi’ne birçok yapıya zarar verdi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 10 ilde Vakıf Kültür Varlıklarının hasar tespitlerini yapmak, yapıların güvenliğini sağlamak amacıyla ekipler oluşturulduğu belirtildi.

Eski eserlerin hasar tespiti, koruması ve ihyasına yönelik üniversitelerin eski eser konusunda uzman inşaat mühendisleri ve mimar öğretim görevlilerinden oluşturulan ekiplere ilave olarak İstanbul Teknik Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi başta olmak üzere diğer üniversitelerden de akademisyen desteği alınacağı vurgulandı.

“RESTORASYONLAR ASLINA UYGUN ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK”

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, “Tüm kültür varlıklarımızın hasar tespitlerini yapmak ve güvenliklerini sağlamak için ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Yapılardan ayrılan her parça koruma altına alınarak restorasyonlar aslına uygun şekilde hızla gerçekleştirilecek” ifadelerini kullandı.

“HASARLARIN TESPİTİNE BAŞLANMIŞTIR”

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise “Camilerden, medreselere, kiliselerden türbelere emanetimizde olan tüm yapıların ihyasına ivedilik ile başlanmıştır. Yapılarımızda hiçbir kalıntı enkaz veya moloz olarak değerlendirilmeyecek yapıdan ayrılan her bir parça koruma altına alınarak yapılacak restorasyonlarda aslına uygun şekilde değerlendirilecektir. Tarihine sahip çıkan bir millet olarak vatandaşlarımızın bu konuda gösterdikleri hassasiyete teşekkür ediyor, tüm eski eserlerimizin depremin yaşandığı ilk andan itibaren korumaya alındığını belirterek, ihyası konusunda da müsterih olmalarını rica ediyoruz” dendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir