Deprem bölgesinde 2+1 evlerin kirası 10 bin TL oldu

Deprem felaketinden sonra deprem bölgesi olan Diyarbakır’da insanlar korku nedeniyle evlerine dahi giremezken fırsatçı ev sahipleri kiralara yüzde 100 zam yaptı. Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, “Yüksek fiyat kabul edilemez” deyip tepki gösterdi. Ağır hasar raporu çıkan evini taşımak için harekete geçenler, kiraları yükselten ev sahipleri yüzünden ev bulamadı. Vatandaşlar kiraların iki katına çıktığını, 2+1 evlere 10 bin TL istendiğini söyledi ve ‘Deprem fırsatçılara yaradı’ dedi.

Türkiye, deprem felaketinde hayatını kaybeden canlarına ağlıyor. Çok sayıda depremzede vatandaş, depremde hasar gören evleri nedeniyle evsiz kaldı. Deprem bölgesinden diğer kentlere giden depremzedelere bazı illerdeki fırsatçı ev sahiplerinin yüksek fiyatlara ev kiralamaya çalıştığı, çeşitli illerde kiraların bir anda fahiş oranda arttığı görülmüştü.

Bir ev kiralarında fahiş fiyat artış haberi daha geldi. Ancak bu kez haber, tam da deprem bölgesinden. Büyük yıkım ve can kayıplarının yaşandığı Diyarbakır’da vatandaşlar, 2+1 evlerin 10 bin TL olduğunu yani ev kiralarına yüzde 100 zam geldiğini belirterek bu duruma tepki gösterdi.

Öte yandan benzer bir tabloyla Gaziantep’te taşınmak isteyen vatandaşlar da karşılaştı. Depremden hasar gören evlerinden kalan eşyalarını alıp başka yere gitmek isteyenlerin taşınma telaşı başlarken üst katlara asansörlü nakliye sistemiyle ulaşmak zorunda olan vatandaşlar fiyatlarda fırsatçılık yapıldığından şikayet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir