‘Cumhuriyetin Yüzleri’ çocuklarla tanıtıldı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, 28’inci kuruluş yıl dönümünü Pera Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinlikle kutladı. TEGV Mütevelli Heyeti Üyeleri, TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Özinci, Yönetim Kurulu Üyeleri, TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı,TEGV çalışanları, öğrenciler ve veliler katıldı.
Etkinlikte 100’üncü yıl için hazırlanan “Cumhuriyet’in Yüzleri” filminin gösterimi gerçekleştirildi. Ayrıca söz ve müziği Fırat Çavaş ile Cemre Kabaş’a ait “TEGV’le El Ele” şarkısı ilk defa dinleyiciler ile buluştu. TEGV çocuklarının seslendirdiği şarkılar büyük bir ilgi gördü.

TEGV ÇOCUKLARINDAN 100’ÜNCÜ YIL SERGİSİ
Cumhuriyetin 100’üncü yılı temasıyla, TEGV’in Türkiye genelindeki değişik etkinlik noktalarındaki çocuklar tarafından yapılan resimlerin bir araya geldiği sergide ayrıca çocuklar tarafından cumhuriyete yazılan şiir ve mektuplar da yer aldı. TEGV çocuklarının cumhuriyetin 100’üncü yılı için yaptığı resimler 600 liradan satışa çıkarıldı. Elde edilen gelir çocuklara eğitim desteği olarak geri dönecek

GELECEĞİN DONANIMLARINA UYGUN YETİŞTİRMELİYİZ
TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Özinci doğru insan kaynağı yetiştirmenin, teknolojiyi tüketen değil üreten olmanın önemine dikkat çekti ve şöyle devam etti:
Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına geldik, çok sevinçli ve gururluyuz . Çocuklarımıza Türkiye Cumhuriyeti’nin ne zorluklara buralara geldiğini ne kadar değerli olduğunu güzel bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Ancak geçmişimizle övünürken aynı zamanda geleceğe de bakmak zorundayız. Türkiye olarak bundan sonrasına hazırlıklı mıyız? Ülkemizi toplumumuzu, çevremizi yaşam kalitemizi gelecekte sürdürebilecek miyiz? Bunu sağlayabilmek için bir tek yol var. O da, çocuklarımızı geleceğin şartlarına uygun donanımla yetiştirmek. Dünyada var olmanın ve güçlü kalmanın olmazsa olmaz şartı budur.”

ATEŞ BÖCEĞİ KONGRE İLLERİNİ GEZECEK
TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı da 2023 hedeflerinden bahsederken şunları söyledi:
28 yıldır çocuklarımızın fırsat eşitliğine erişmesi için paydaş ordumuzla birlikte uğraşıyoruz. ‘TEGV ailesinin her bir ferdi cumhuriyetin yüzüdür’ diyerek temamızı cumhuriyetin yüzleri olarak tanımladık. Ateşböceği adını verdiğimiz eğitim tırımız, İstanbul’dan yola çıkarak Atatürk’ün izinden önce Samsun’a gidecek. Sonra Amasya’ya, Erzurum’a, Sivas’a yani kongre illerine gidecek. Yolculuğunu Ankara’da sonlandıracak. Bu yolculuğunda binden fazla çocuğa özel hazırlanmış, sanatı temel alarak tarihi sevdirecek bir eğitim program sunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir