Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay’dan Akşener’e eleştiri: ‘Asenalığa soyundu’

Altılı Masanın 2 Mart Perşembe günü gerçekleştirdiği toplantı sonrası, Cumhurbaşkanı adayında mutabakata varıldığı ve ortak adayın 5 Mart Pazartesi günü açıklanacağı bildirilmişti.

Akşener, toplantının ardından kurmaylarını toplamıştı. İYİ Parti‘den gelen açıklama tepkilere sebep oldu. Akşener, İYİ Parti olarak Kılıçdaroğlu’nun adaylığını kabul etmediklerini ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘ı talep ettiklerini söyledi.

“ZEHİR ZEMBEREK BİR AÇIKLAMA”

Gazetemizin yazarı Mustafa Balbay, Akşener’in açıklamalarına ilişkin, “Zehir zemberek bir açıklamaydı. Sanki Meral Hanım, Altılı Masa toplantısı az önce bitmiş de mikrofon bulur bulmaz konuşmuş gibiydi. Anlıyoruz ki Meral Hanım bu üslubu tercih etmiş” yorumunda bulundu.

İYİ Parti tabanının büyük çoğunluğunun AKP iktidarına muhalif olduğunu vurgulayan Balbay, “Meral Akşener bugünkü konuşmasıyla siyasetin 4-5 yerinde fay hattı oluşturdu. İyi Parti’nin tabanı üçte iki oranında bu iktidar karşıtlığı CHP kadar var. Bir başka söylemle, İyi Parti’nin tabanın üçte iki oranı CHP kadar bu iktidar karşıtı. Geriye yüzde 5’lik bir oy oranı kalıyor” dedi.

AKŞENER “AİLEME EMANET EDİYORUM” DEMİŞTİ…

Akşener’in sözlerini hatırlatan Balbay, “Altılı Masa’nın iki ana aktörü vardı. Kılıçdaroğlu ve Akşener… Bir heyecan gerekiyordu. Meral Hanım iktidar ateşini körüklemek yerine üzerine bir kova su döktü. Bu aşamadan sonra İyi Parti’nin çökmekte olan bu iktidarın tabanın oyunu almaya çalıştığı söyleniyor. Kılıçdaroğlu’nu ‘Aileme emanet ediyorum’ demişti. O yüzden Akşener’in üslubuna takıldım” ifadelerini kullandı.

“ASENALIĞA SOYUNDU”

Balbay Meral Akşener’i şu sözlerle eleştirdi:

“Kemal Bey bugüne kadar hep ‘sağına’ bakıyordu ama bugün ‘soluna’ baktı. Türkiye İşçi Partisi’ni gördü, daha sonra SOL Parti’yi gördü… Meral Hanım da biraz ‘asenalığa’ soyundu. Kapı kıran Meral Hanım’dan masa kıran Meral Hanım’a dönüştü diyebiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir