Bomba Çıkış Yapan BLUR’un Mucidi, Sıradakini Açıkladı!

Kısa bir süre önce 24 yaşındaki Tieshun Roquerre olduğunu açıklayan Blur’un kurucu ortağı Pacman, yaratıcı telif hakkı ikilemi hakkında konuştu. Blur, sıfır platform ücreti alıyor ve traderlar için uzun vadeli değer yaratıyor.

Blur için koltuğunuzu sabitleyin

Blur’un ‘profesyonel’ NFT traderlarını hedefleyen, ücretsiz, Non-Fungible Token (NFT) pazarı olarak lanse edilmesinin üzerinden sadece dört aydan biraz daha uzun bir süre geçti. Gösterişten uzak kullanıcı arabirimi ve birden fazla pazarda ‘zemin süpürme’, hızlı ‘kesinlikle ortaya çıkarma’ ve portföy analitiği araçları gibi gelişmiş özellikleri, onu en iyi anlaşmayı elde etmek ve kârı en üst düzeye çıkarmak isteyen hızlı tempolu traderlar arasında kısa sürede favori haline getirdi.

Blur’un popülaritesi geçen ay, ticaret faaliyetinin bir ödülü olarak birkaç ay boyunca bakım paketleri şeklinde kullanıcılarına sürekli olarak aidrop’la dağıtılan yerel BLUR tokeninin piyasaya sürülmesiyle arttı. Token, sahiplerinin platformun yönetişim protokolüne katılmasına ve topluluğa ait pazardan kar elde etmesine olanak tanıyor.

Çeşitli veri toplayıcılar ve kullanıcı tarafından oluşturulan gösterge panoları, Blur’un son haftalarda ticaret hacmi açısından en iyi NFT pazarı olan OpenSea’yi geride bıraktığını gösteriyor. DappRadar’ın Şubat Sektör Raporuna göre Blur, geçen ay NFT pazar payının %64,8’ini (1,32 milyar dolar) oluşturdu ve ticaret faaliyeti ‘büyük ölçüde platformda çiftçilik yapan NFT balinaları tarafından yönlendirildi. Ve verilere göre, OpenSea günlük kullanıcı sayısında liderliğini sürdürürken, Blur’un hızlı yükselişi OpenSea’yı rekabet gücünü korumak için yaratıcı telif haklarını ve platform ücretlerini değiştirmeye yetecek kadar korkuttu.

Blur küresinin kristal netliğinde görüşü

Geçen hafta 24 yaşındaki geliştirici ve yatırımcı Tieshun Roquerre olduğunu açıklayan Blur’un kurucu ortağı Pacman, başlangıçta kendisini daha gelişmiş NFT traderları için bir platform oluşturmaya motive eden şeyin OpenSea’nin eksiklikleri olduğunu söylüyor.

Pacman, NFT’ler için bir Binance’e benzettiği, daha gelişmiş NFT tarderlarına kur yapmayı amaçlayan bir platform geliştirmek için yola çıktı. Ayrıca merkezi olmayan kripto borsası Uniswap ve Çin e-ticaret platformu Taobao’yu Blur’un tokenomik ve büyüme stratejisi için ilham kaynağı olarak gösteriyor. Platform, Mart 2022’de Web3 yatırım devi Paradigm liderliğinde 11 milyon dolarlık başlangıç ​​finansmanı topladı ve bu, iddialı yol haritasının temellerini oluşturmasına yardımcı oldu. Ayrıca, NFT alanını kurumsal seviyeye taşırken ademi merkeziyetçiliği artırmayı planlıyor.

MIT ve Y Combinator mezunu, takma adlı kurucu ortağı Galaga ile birlikte, vizyonu hayata geçirmek için fintech ve ticaret dünyalarından 10 inşaatçıdan oluşan bir ekip oluşturdu. Pacman, başlangıçta takma ad kullanma seçiminin kendisine Blur’un gizemli iç işleyişi üzerindeki perdeyi herhangi bir noktada geri çekme fırsatı verdiğini söylüyor.

Telif hakkı tartışmasını büyüyor

Blur’un hızlı halefinin bir kısmı, profesyonel traderların isteklerinden yararlanma yeteneği oldu. Blur, hiçbir komisyon almayarak ve kullanıcılarının içerik oluşturuculara isteğe bağlı telif ücretlerini geri ödemesine izin vererek, oldukça likit, hızlı tempolu bir trade platformu haline geldi. Bu model, daha deneyimli bir kitleye hitap ederken, NFT pazarının yavaş yavaş ajansları ve kârları sanatçılardan uzaklaştırdığına inanan birçok geliştirici, yaratıcı ve koleksiyoncuyu da rahatsız etti.

Roquerre, içerik oluşturucu telif haklarına karşı karışık duygularını dile getirerek bunların önemini vurguluyor ve aynı zamanda uzayan kripto kışına yanıt olarak değişen NFT manzarasından yakınıyor. Sudoswap dahil olmak üzere birçok pazar yerinin, geri kalan ticaret hacimlerini tetiklemek için telif ücretlerini kaldırmaya başlamasıyla birlikte, yaratıcı telif haklarının uygulanmasına yönelik piyasa tutumlarının yaz aylarında değişmeye başladığını belirtiyor. Kısa süre sonra, Magic Eden ve LookRare gibi en yaygın platformlar bile telif ücretlerini isteğe bağlı hale getirmeye başladı ve pazar yerlerinin rekabetçi kalabilmesi için ücretlerin düşürülmesi gereken bir ortam yarattı.

Roquerre, Blur’un traderları, ikinci token airdrop’u sırasında NFT’leri tam telif ücretleriyle listeleyen traderlara daha fazla BLUR token ödülü sunarak yaratıcı telif haklarını onurlandırmaya teşvik ettiğini belirtiyor. Bu kapsamda Roquerre, “Mükemmel çalışmadı, ancak telif yaptırımı üzerinde etkisi oldu,” diyor.

Nihayetinde Blur, en iyi rakibi OpenSea ile haftalarca bir savaşa kilitlendi. OpenSea, yaratıcı telif haklarını onurlandırma konusunda sağlam bir pozisyon aldı. Ancak yakın zamanda Blur’un NFT pazar payına hakim olmaya başlamasıyla politikasını değiştirdi.

Blur, topluluk odaklı bir gelecek planlıyor

Blur’un herhangi bir platform ücreti almamasına rağmen elde ettiği başarı, Blur’un kullanıcı verilerini topladığını öne süren bazı analistleri şaşırttı. Varsayım, Blur’un bir tüketici profili oluşturmak için kullanılabilecek tarama geçmişi, e-posta adresleri ve iş geçmişi gibi bilgileri topladığını belirten gizlilik politikasına dayanıyor. Roquerre, platformun kullanıcı verilerini topladığını yalanlıyor ve gizlilik politikasının ‘oldukça standart’ olduğunu söylüyor. Topladığı verilerin hepsinin Blockchain’de herkes tarafından görülebildiğini de sözlerine ekliyor. Yine de, amacını kullanıcılara açıklığa kavuşturmak için gizlilik politikasını güncelleme sözü veriyor.

Ayrıca Paradigm ile ilişkisinin, daha önceki projelerinden biri olan Namebase’e yatırım yaptıkları 2018 yılına dayandığını açıklıyor. Paradigm aynı zamanda, Blur’un protokolünü ve tokenomiklerini oluştururken ilham almak istediği Uniswap’in bir yatırımcısı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Blur, Şubat ayında platformunu genişletmek için daha merkezi olmayan bir yaklaşım benimsedi ve BLUR token sahiplerinin platformun yönetimine katılmasına ve protokolün değer tahakkukunu ve dağıtımını kontrol etmesine izin verdi. Blur Vakfı da aynı zamanda topluluğun büyümesini desteklemek için kuruldu. Nihayetinde Roquerre, platformun geleceğinin, toplam BLUR token arzının %39’unu elinde tutan bir hazineye erişimi olan topluluğundan büyük ölçüde etkileneceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir