BM yetkilisi Antakya’yı ziyaret etti: Kıyamet gibi

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü David Beasley, Maraş merkezli depremlerin ardından büyük bir yıkımın meydana geldiği Hatay’ın Antakya kentini ziyaret etti. “Gördüklerimi tarif etmenin tek bir yolu var: Kıyamet gibi” ifadelerini kullanan Beasley, komşu Suriye’nin ise ‘felaket üzerine felaket’ yaşadığını dile getirdi.

‘YIKIMIN ÖLÇEĞİ AKIL ALMAZ BOYUTTA’

Dünya Gıda Programı yetkilisi Antakya ziyaretine ilişkin, “Mahalleler dümdüz olmuş, evler yıkılmış, okullar ve dükkanlar kapalı, hayatlar parçalanmış. Buradaki yıkımın ölçeği gerçekten akıl almaz boyutta” diye konuştu.

‘SURİYE’YE YARDIMLARIN ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRILMALI’

Suriye’ye gönderilmek üzere deprem yardımlarının toplandığı bir operasyon merkezini de ziyaret eden Beasley, gıda sevkiyatının aciliyetini bir kez daha hatırlattı. Tüm tarafları yardımların erişimini kolaylaştırmaya çağıran yetkili, malzemelerin mümkün olan her rotadan ulaştırılmadı gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Suriye’yi ziyaret eden BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yardımlar için Bal el Heva ve El Rai sınır kapılarının üç aylığına açılmasını kabul ettiğini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir