Aşık Mahzuni Şerif kimdir, nereli? Mahzuni Şerif neden hayatını kaybetti?

Halk ozanı Âşık Mahzuni Şerif gündem oldu. Mahzuni Şerif’in yaşamı ve ölüm nedeni merak ediliyor. Usta müzisyenin şarkıları araştırılıyor. İşte ayrıntılar…

MAHZUNİ ŞERİF KİMDİR?

Asıl adı Şerif Cırık olan Mahzuni Şerif, 17 Kasım 1939’da Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinin Berçenek köyünde dünyaya geldi. Alembey köyündeki Lütfi Mehmet Efendi Medresesinde Kur’an eğitimi alırken köylerine ilkokulun yapılmasıyla medrese eğitimini bırakarak ilkokula başladı. 1955 yılında, sonradan Ankara’ya nakledilen Mersin Astsubay Okuluna kaydoldu ve 1959’da okulu bitirerek ordonat tekniker sınıfına ayrılarak Ankara Ordonat Tekniker Okulunda eğitim almaya başladı. Burada okurken yapılan bir arama sonucu çantasında Alevi-Bektaşi ozanlarının şathiyye ve şiirleri ile ilgili kitaplar çıkmasıyla okuldan atıldı ve bir daha geri dönemedi. 1961’da Kuleli Askerî Lisesi’ne gitti fakat maddi zorluklardan ötürü eğitimini yarıda bıraktı.

MAHZUNİ ŞERİF’İN ÖZEL YAŞAMI

Mahzuni Şerif, henüz 17 yaşındayken ailesinin isteğiyle, dayısının kızı Emine ile imam nikahı kıydı ve çiftin bu birliktelikten Züleyha adında bir çocukları oldu.  İkinci evliliğini İtalyan asıllı Sovina (Suna) ile yaptı ve bu evlilikten Ferhat, Şirin ve Emrah adlarında üç çocuğu oldu. Şerif, üçüncü evliliğini 1971’de, Gaziantep’te bir ilkokul öğretmeni olan Fatma Hanım ile yaptı ve çiftin bu evlilikten Derya, Ali, Şeyda ve Yetiş adlarında dört çocuğu oldu. 

MAHZUNİ ŞERİF NEDEN HAYATINI KAYBETTİ?

2001 yılının başlarında rahatsızlanarak, kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakım altına alındı. Mayıs ayında taburcu edildi. Ancak evli, sekiz çocuk, dört torun sahibi olan Mahzuni Şerif 17 Mayıs 2002 tarihinde Köln, Almanya’da öldü. Öldüğünde, Devlet Güvenlik Mahkemesindeki davası henüz sonuçlanmamıştı. Mezarı Hacı Bektaş Veli Külliyesi’nin yakınındaki Çilehane adı verilen yerdedir.

”İSTEĞİM YOK GÜNDÜZ İLE GECEDEN”

Mahzuni Şerif’in mezar taşında ”Eğer bana gel gel olsa yüceden, çırpar kanadımı uçar giderim. İsteğim yok gündüz ile geceden, ben bir Mahzuni’yim naçar giderim.” yazmaktadır.

MAHZUNİ ŞERİF’İN DİSKOGRAFİSİ

1984: Dom Dom Kurşunu

1985: Sarhoş

1986: Aburcubur Adam

1986: Gol Gol

1990: Kutsal Özlem / Zam Fakiri

1993: Giden Bahar

1995: Zevzek

1996: Mahsuni Şerif 96 / Çağrı

1997: Acı Günlerim / Ararlar Beni

1998: Prangalar / Ağıt

2001: Fırıldak Adam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir