Afetzede Barınma Desteği Nedir, Kimler Başvurabilir? Afetzede Barınma Desteği Başvuru Ekranı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremden sonra 10 ilimizde binlerce bina yıkıldı. Enkazdan sağ kurtarılan binlerce vatandaşımız ise evsiz kaldı. Afetzede hak sahipliği başvurusu ise gündem oldu. Depremzedeler tarafından hak sahipliği detayları araştırılıyor. Evleri oturulmayacak durumda olan vatandaşlar ‘afetzede barınma desteği’ başvurusunda bulunabiliyor. Peki afetzede barınma desteği nedir, başvuru nereden ve nasıl yapılır?

Kahramanmaraş depremi sonrasında 11 ilimizde ciddi yıkımlar meydana geldi. On binlerce vatandaşımız depremde evini kaybetti.

Afette evi yıkılan kişiler ise Afetzede Hak Sahipliği uygulamasından yararlanabiliyor. Afetzedelerin yıkılan veya depremde ağır hasar gören binalarındaki mülkiyet ilişkileri ve depremden sonra yeni yapılan binalardan yararlanma durumlarına afetzede hak sahipliği adı veriliyor.

Depremde evi hasar gören veya yıkılan ev sahipleri ve kiracıların durumunun ne olacağı ise merak konusu olmuştu.

Deprem bölgesinde çadır kentler ve konteyner yerleşim yerleri kuruldu. Binlere vatandaşımız buralarda hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. Çoğu kişi ise deprem bölgesinden ayrılarak başka illerde konaklamaya başladı.

AFAD’ın sosyal medya hesaplarından paylaşılan bilgiye göre deprem bölgesinde konutu olup hasarlı tespit edilen konut sahipleri ve kiracılar ‘Afetzede Barınma Desteği’nden yararlanabilecek.

Afetzede Barınma Desteğinden hasar gören konutta oturduğu tespit edilen vatandaşlar yararlanabilecek. Yapılan yardımdan yararlanmak için herhangi bir bankadan hesap açılmasına gerek olmayacak. Yardımlar Ziraat Bankası üzerinden vatandaşlara iletilecek. 

Afetzede Barınma Desteği ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

‘Afetzede Barınma Desteği’ Başvurusu Nasıl Yapılır?

Afetzede barınma desteği başvuruları e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile girdikten sonra AFAD’ın sayfasına yönelendiriliyorsunuz. Bu hizmeti kullanarak konutunuz depremden sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından  hasarlı olarak tespit edilmişse afetzede barınma desteği başvurusunda bulunabiliyorsunuz. 

Afetzede Barınma Desteği Başvuru Ekranı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir