AFAD binası fırtınada zarar görmüştü, şirketin yaptığı Tarsus-Adana-Gaziantep otoyol depremde yarıklar oluştu!

Kahramanmaraş merkezli merkez üssü Pazarcık olan ve 10 ilin etkilendiği 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu zarar gördü. TAG Otoyolu’nu yapan şirketin aynı zamanda AFAD binasını yaptığı belirlendi.

10 şehirde yıkıma neden olan depremde, altyapı ve üstyapı tesisleri de zarar gördü. Hasar gören altyapı tesislerinden biri de, Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu. Otoyolu inşa eden şirket ise Silahtaroğlu İnşaat. Bu şirketin, yaşanan depreme müdahalenin koordine edildiği Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) binasını da yaptığı ortaya çıktı.

Otoyol Silahtaroğlu İnşaat tarafından yapıldı

AFAD’a göre 7.7, Kandilli Rasathanesi’ne göre 7.5 şiddetindeki depremde zarar gören ve kapatılan TAG Otoyolu, Silahtaroğlu İnşaat tarafından 2014 yılında inşa edildi. Aynı şirket, 2013 yılında, Maraş merkezli depremin de koordine edildiği, AFAD binasının ihalesini de aldı. 2015 yılında hizmete açılan bina için şirkete 67 milyon 700 bin lira ödendi.

Gazete Duvar’ın haberine göre; AFAD binasının inşaatı, şirketin resmi internet sitesinde “öne çıkan projeler” kısmında görülüyor. İnternet sitesinde projeyle ilgili verilen bilgide “AFAD Hizmet Binası, yeşil bina statüsünde olup, çift cidarlı cephe panelleri ve çatı güneş panelleri ile kendi ihtiyacı olan enerjiyi üretecektir. Bina temelinde deprem izolatörleri kullanılmaktadır. Çatısında helikopter pisti bulunmaktadır” ifadeleri yer alıyor.

Depremde yıkılan TAG Otoyolu’nu yapan Silahtaroğlu İnşaat’ın inşa ettiği AFAD binasının tanıtımı yapılırken “Her türlü afete dayanıklı” denilmişti. Bina, 2022 yılının ağustos ayında Ankara’da yaşanan fırtınada, dış cephesinden hasar görmüştü. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir