62 yaşındaki emekli öğretmen, doktor çıkacak

Kayseri’de yaşayan 62 yaşındaki Sergül Evci, 1978 yılında ERÜ Tıp Fakültesi’ni kazandı.

12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle Evci’nin ailesi, okula gitmesine izin vermedi.

2’nci sınıfı bitirdikten sonra okulu bırakan Evci, evlendi ve 2 çocuğu oldu.

20 yıl öğretmenlik yaptı

Evci, evlendikten sonra Çukurova Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nü kazandı.

1994 yılında mezun olan 2 çocuk annesi, 20 sene öğretmenlik yaptı ve 2014’te emekli oldu.

Evci, 7143 sayılı Af Kanunu ile de doktorluk hayalini tamamlamaya karar verdi.

6’ncı sınıfta

3 yıl önce eğitimine yeniden başlayan Evci, şu an 6’ncı sınıfta öğrenim görüyor.

Yaşadığı süreci anlatan Sergül Evci, “İlkokuldan beri doktor olmak istiyordum. Bu benim en büyük hayalimdi. İnsanlara yardımcı olmayı seviyorum. İnsanlar hastalandığında onları iyileştirme gibi bir arzum hep vardı. 18 yaşındayken Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım. 1980 yılında darbe oldu. Darbeden dolayı ailem izin vermediği için okula gidemedim sonrasında evlendim ve 2 çocuğum oldu.

“2 çocukla bitirmek kolay olmadı”

Evlendikten sonra Çukurova Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi’ni bitirdim. Fen ve Edebiyat Fakültesi’nde fizik bölümünü okudum. Bu bölümü bitirdikten sonra da yüksek lisans yaptım. Çocuklarım o zamanlar küçüktü ve onları alıp derslere gidiyordum. 2 çocukla bitirmek kolay olmadı ama başardım sonra emekli oldum. Ve ‘Neden devam etmeyeyim’ dedim. Çıkan aftan yararlandım ve okula döndüm. Şu an 6’ncı sınıftayım.” diye konuştu.

“Bana ‘teyze’ demedikleri için teşekkür ediyorum”

Sınıf arkadaşlarıyla ders çalıştığını söyleyen Evci, “Sınıf arkadaşlarım bana ‘abla’ diyor. Bana ‘teyze’ demedikleri için teşekkür ediyorum. Onları çok seviyorum. Hepsi çok iyi insanlar. Birlikte ders çalışıyoruz, not alışverişi yapıyoruz. Öğretmenlerimden çok şey öğreniyorum. Öğrendikçe çok mutlu oluyorum. Mezun olduktan sonra doktorluk yapmak istiyorum. Beyin cerrahi ve psikiyatri arasında karar veremiyorum. Beyin cerrahi, fizikle ilgili olduğu için hocalarım beyin cerrahı olmamı öneriyor.” dedi.

“Okumak çok güzel”

Aynı yaşta olup okumak isteyenlere de tavsiyeler veren Sergül Evci, “Benim yaşımda olup da okumak isteyenlere tavsiyem; cesur olun ve bunu gerçekleştirin. Karar verin ve uygulayın. Okumak çok güzel bir şey. İnsanı gençleştirdiğini düşünüyorum. Öğrenmenin, insanın ufkunu genişlettiğini ve daha sağlıklı yaptığını düşünüyorum.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir