3 dakikada kurulabilen konteyner ev tasarlandı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, depremzedeler için 7’den 70’e herkes seferber oldu. Bölgeye gönderilen yardımların yanı sıra, bölgedeki ihtiyaçlar için çalışmalar hızlandırıldı. Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu da depremzedeler için soba ve tuvalet kabini üretmeye başladı. Yüksekokul müdürü Doç. Dr. Raif Sakin ile müdür yardımcısı Makine Programı Bölümü’nden öğretim görevlisi Hasan Demirhan öncülüğünde çalışmalar sürerken, aynı ekip konteyner ev projesi de hazırladı. Bu çalışmalara Makine Mühendisliği Bölümü’nden öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Oral da destek verdi. 1 TIR’a 20 adet yüklenebilen katlanabilir konteynerler, 3 dakika içinde kurulabiliyor.

‘TASARIMI VERMEYE DE HAZIRIZ’
Konteyner ev projesinin şu an tasarım aşamasında olduğunu belirten Prof. Dr. Ali Oral, malzeme temininin sağlanması durumunda 1 gün içerisinde üretime geçilebileceğini söyledi. Prof. Dr. Oral, “İstenildiği takdirde, 3 dakika içerisinde kurulumu yapılacak portatif konteyner yerine taşınabilecek. TIR içerisine 20 adet katlanmış konteyner sığdırabilecek. Destek geldiği takdirde hızlı bir şekilde imalatına geçilebilir. Yine aynı şekilde ahşap ve panel malzemeden de imal edilebilir. İmalatıyla ilgili her türlü desteği sağlayabiliriz. İsteyen firmalar olursa; tasarımını da paylaşabiliriz. Sonuçta ülkemizin içinde bulunduğu durumda el birliğiyle çalışmak durumundayız” dedi.

MALZEME DESTEĞİ İÇİN ÇAĞRI
Doç. Dr. Raif Sakin de “Deprem bölgesinde üniversite temsilcimiz de var; ihtiyaçlar doğrultusunda çalışmalarımıza yön veriyoruz. Çadırlar için uygun soba imalatına devam ediyoruz. Kaymakamlığımız, ziraat odası, bölge üreticileri de malzeme ve yakacak odun desteği verdi. Tuvalet kabinleri de yapmaya başladık. Gece, gündüz buradayız. Hafta sonu dahi çalışıyoruz. İhtiyaç halinde malzeme desteğinin de gelmesiyle, katlanabilir konteyner üretimine de başlayacağız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir